Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Baranowo
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura BaranowoMiniatura BaranowoMiniatura BaranowoMiniatura BaranowoMiniatura BaranowoMiniatura BaranowoMiniatura BaranowoMiniatura Baranowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaKarol Barsolis Turysta Kulturowy

Baranowo

Bocksberg

Województwo:wielkopolskie
Powiat:poznański
Gmina:Tarnowo Podgórne
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 2194/A z 30.08.1990

Stan obecny

Właścicielem jest Rolniczy Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Szamotulska 28

Historia

Dwór z k. XIX w.
Baranowo to wieś leżąca 11 km na W/NW od Poznania. Pierwsza wzmianka o osadzie młyńskiej Baranowo i sołtysie Godzisławie pochodzi z 1360 r. W zapiska jest także mowa o "ostrowiu koło jeziora". Była to własność klasztoru joannitów z Poznania, których komandorem był wówczas Mikołaj Poppo. W 1499 r. wieś zalegała z podatkami, a w 1508 wiardunki wojenne dawała od 3 półłanków i 6 groszy od karczmy. Ponadto rok później zapisano, że sołtys płacił pobór od 1 łanu. W 1510 r. Baranowo miało 10 łanów, w tym 3 osiadłe i 5 sołeckich. Wielkości te pod k. XVI w. różniły się nieznacznie, w 1580 r. Aleksander Mokronoski płacił podatek od połowy łanu, 1 komornika, 2 rybaków i sołectwa. W rękach kościelnych majątek znajdował się zapewne aż do XIX w., stąd też brak zapisek w "Regestach" Dworzaczka. W 1885 r. we wsi było 11 domów, zamieszkałych przez 104 osoby, w tym 26 ewangelików i 78 katolików; 25 analfabetów. Ok. 1900 r. we wsi wzniesiono obecny dwór. W 1926 r. majątek liczył 225 ha, w tym 200 ha ziem uprawnych, 20 ha łąk i pastwisk, 3 ha nieużytków i 2 ha wód. Jego właścicielem, aż do 1939 r. był Antoni Kawczyński. W 1930 r. wieś liczyła 220 mieszkańców. Oprócz majątku ziemskiego był tu młyn należący do M. Smorasińskiej. Dwór zachował się do czasów obecnych i obecnie należy do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Teki Dworzaczka (Regesty) Biblioteki Kórnickiej P.A.N.;
Księga Adresowa Gosp. Rolnych woj. Poznańskiego, 1926
Księga Adresowa Polski..., 1930
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Parterowy, z poddaszem / mezzaninem, nakryty dwuspadowym dachem. Wejście poprzedzone murowanym gankiem; od str. północnej znajduje się przybudówka.

Park

Park z XIX w. o pow. około 2,37 ha. (pomiar na podst. mapy Geoportalu).

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Halszka Bananka9 lat i 8 miesięcy temu
Uniwersytet Przyrodniczy a raczej jego studenci na praktykach dbają o park. Sam budynek kiedy tam studiowałam był opuszczony, pozamykany i w dobrym stanie. W środku jednak farba olejna na ścianach itp... budynki Rolniczego Zakładu Doświadczalnego znajdują się w pobliżu dzięki temu osoby postronne nie zdewastują tego zabytku. Panuje tam przyjemny klimat :)
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 8 miesięcy temu
Dwor w Baranowie -( k Poznania -granice adm ) . jest opuszczony i zaniedbany ...Nie ma juz tam Uniwerku Rolniczego ... sa tylko najemyc , ktorzy maja wszedzie S Y F
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 8 miesięcy temu
Dwor w Baranowie - opuszczony i zaniedbany