Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Ignacewo

Ottoshof

Województwo:wielkopolskie
Powiat:poznański
Gmina:Kostrzyn
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 2260/A z 16.12.1992

Stan obecny

Własność J.S.T. albo prywatna

Historia

Dwór z 1879 r.
Ignacewo to część miasta Kostrzyna, która była niegdyś folwarkiem. W czasach staropolskich nie występowało jako samodzielna miejscowość, zaś ziemie te należały do właścicieli Kostrzyna. Niestety, miejscowości tej nie uwzględniają księgi adresowe okresu międzywojennego, na szczęście znalazła się w "Słowniku Geograficznym..." Chlebowskiego i s-ki. Figuruje tu jako Ignacewo - Gowarzewko, folwark w pow. średzkim z 2 domami i 19 m-cami. Ok. 1885 r. folwark należał do miasta Kostrzynia. I to niestety wszystko co znajdujemy w źródłach. - Gowarzewko, podobnie jak Ignacewo nie znalazło się w zapiskach ziemskich, grodzkich ani metrykalnych. Można jedynie przypuszczać, że folwarki widoczne na mapach archiwalnych, na południe od linii kolejowej, powstały w XIX w. dla dzieci któregoś z dziedziców i otrzymały nazwy odimienne. Były to: Ottoshof (Ignacewo), Andreashagen (Andrzejewo) i Antonshof.
Po 2. wojnie światowej na terenach dawnego folwarku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, zlikwidowane ustawowo przez rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego w 1991 r.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł w Internecie.
Analiza przestrzenna i pomiary:
Geoportal;
Mapster:
11811851 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 3669_(1999)_Kostschin_1889_APP_Sygn._M.top.25-1544.jpg
11813486 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 3669_Kostschin_IX.1944_APP_Sygn._M.top.25-1067.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór w Ignacewie nie zachował się do czasów obecnych. Wzniesiony był pośrodku założenia, wybudowany w osi NW-SE, fasadą skierowany na SW. Obecnie w jego miejscu znajdują się parkingi, trawniki i nieużytki.
Układ przestrzenny zespołu dworskiego jest całkowicie przekształcony, aczkolwiek zachował się on w dawnych granicach. Częściowo zachowały się również budynki gospodarcze - zachodniej, północnej i płd. pierzei dawnego podwórza.

Park

Na wschód od nieistniejącego dworu znajdował się niewielki ogród, o pow. ok. 0,8 ha. Obecnie teren ten należy do mieszkańców i stanowi działki albo poletka uprawne. Niewielki sad znajdował się także po zach. stronie podwórza gospodarczego i miał ok. 0,5 ha obszaru.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Henryk Kałka7 miesięcy temu
Majątek ziemski na południe od Kostrzyna w II połowie XVIII w. należał do Mikołaja Koszczyńskiego mojego pra,pra,pra,pra dziadka ze strony mojej mamy Izabeli zd Koszczyńska. Majątek odziedziczył jego syn Franciszek Koszczyński ożeniony z Antoniną Margońską i w 1808r. powiększył o folwark Antoniewo. Franciszek podzielił swoj majątek między trzech synów: Antoni ożeniony z Teofilą Cetkowską odziedziczył Antoniewo, Ignacy odziedziczył Ignacewo a Jan ożeniony z Marianną Zygadłowską odziedziczył Janopol. Po II WŚ majątek został upaństwowiony