Skatalogowanych zabytków: 11209
Zarejestruj się
Miniatura Smoszew

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Smoszew
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6725, 17.5038

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaIwo Kaleta

Smoszew

Schmoschew , dawniej Smoczew

Województwo:wielkopolskie
Powiat:krotoszyński
Gmina:Krotoszyn
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 507 z 19.03.1969

Stan obecny

Prawdopodobnie własność J.S.T.

Historia

Dwór z 1 poł. XIX w.
Jak podaje \"Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich\", wieś istniała już przed 1586 r. i nosiła wcześniej nazwy Smoszewo i Smuszewo. Leżała nad Płonką, dopływem Baryczy, która wypływała z jeziora Smoszewskiego. Graniczyła z Biadkami, Chwaliszewem, Zmysłowem i Gorzupią. Należała do parafii Kobierno. Wieś tworzyła okręg wraz z osadą Bargiel, z którą miała 29 domów, zamieszkałych przez 258 osób, w tym 55 ewangelików i 203 katolików. Folwark wchodził w skład dóbr księstwa krotoszyńskiego i liczył 405,95 ha. Była tu także gorzelnia i 9 domów.

Zdjęcie archiwalne przesłał p. Jakub Pomezański.

Opis

Dwór nie posiada cech stylowych. Jest to parterowy budynek, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem naczółkowym. W fasadzie, od str. zachodniej znajduje się niesymetrycznie umieszczone wejście do budynku.

Park

Niewielki park znajdował się na południe od podwórza gospodarczego. Obecnie jest wykarczowany, a na tym miejscu znajduje się pole uprawne. W pobliżu dworu rośnie jeszcze kilka starych drzew pamiętających dawne założenie. W pobliżu Smoszewa znajdują się: leśny rezerwat przyrody Dąbrowa Smoszew i potrójna lipa.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.