Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Krystian BłażejczakTomek MalikTadeusz Hieronim ( tedesse ) RzepkaKarol Barsolis Turysta KulturowyKobylniki
Województwo:wielkopolskie
Powiat:kościański
Gmina:Kościan
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:kościański
Gmina:Kościan
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Zespół:dworski i folwarczny, XVIII-XIX w.Obiekt:dwór, nr rej.: 592/A z 26.05.1969
Park:nr rej.: 980/A z 23.09.1985
Stan obecny
Kobylniki k Kosciana w Wlkp - zespól dworsko-parkowy. Stan obecny - w rekach prywatnych.Historia
Wielokrotne przebudowy i modernizacje kobylnickiego dworu, jak również brak jednoznacznych przekazów, niezwykle utrudniają dokładniejsze określenie czasu jego powstania. Należy przyjąć, że wzniesiony był w czasach Cerekwickich herbu Zaremba (a więc przed 1780 r.) w 2 połowie XVIII w., na co m.in. wskazuje architektura budynku, forma murów czy kolebkowych sklepień w kondygnacji piwnic.Opis
Dwór, elewacją frontową zwrócony na południowy wschód, wznosi się pomiędzy honorowym dziedzińcem od frontu, a regularnym ogrodem rozciągającym się dawniej przy elewacji tylnej. Ogród został powiększony i przekształcony w założenie krajobrazowe w czasach Kwileckich.Dwór jest murowaną, założoną na prostokątnym rzucie, parterową budowlą przykrytą wysokim mansardowym dachem z trójosiowymi wystawkami w środkowej partii elewacji frontowej i tylnej zwieńczonymi szczytami o barokowych wprawdzie formach, lecz przetworzonych już w XIX w. W szczycie frontowym umieszczony został w XIX w. herb Kwileckich, Szreniawa. Późniejszy jest również, chociaż być może nawiązujący do poprzedniego, ganek ? o dwóch parach smukłych kolumn wspierających balkon o kutej balustradzie w kondygnacji poddasza ? poprzedzający główne wejście na osi elewacji frontowej.
Reminiscencją dawnych alkierzy mogą być parterowe aneksy przylegające do elewacji bocznych dworu, wysunięte nieznacznie przed lico elewacji frontowej i nakryte dziś płaskimi dachami otoczonymi balustradą znajdujących się tu tarasów. Elewacje dworu i aneksów pokryte są gładkim tynkiem, z prostokątnymi otworami okiennymi o regularnym układzie ujętymi w późniejsze obramienia.
Park
Park z aleją dojazdową.Inne
Oficyna, nr rej.: 522/A z 18.02.1955Dom ogrodnika, nr rej.: 522/A z 18.02.1955
Folwark, nr rej.: 1525/A z 7.02.1995
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.