Skatalogowanych zabytków: 11145
Zarejestruj się
Miniatura Lisewo
2009
Miniatura LisewoMiniatura LisewoMiniatura LisewoMiniatura LisewoMiniatura Lisewo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Lisewo
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4476, 18.3349

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz WesołowskiMichał JakobielskiMarek Kujawarobert rydwelski

Lisewo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:koniński
Gmina:Skulsk
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 413/155 z 10.01.1989

Stan obecny

Własność firmy P.H.P. "TEX-BIS". Obecnie we wnętrzu znajduje się restauracja, pokoje sypialne i sale konferencyjne.

Historia

Pałac z końca XIX w.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XV w., ok 1414 r., pierwszym właścicielem tutejszych dóbr był Oswald z Lisewa. Przy majątku działała parafia pw. św. Marii Magdaleny. Od 1515 r. Lisewo było własnością Tomickich. W czasach reformacji świątynia zamieniona została na zbór ariański. Do katolików kościół powrócił w 1611 r. W 1812 r. lisewską parafię włączono do parafii skulskiej. Na miejscu zniszczonego kościoła zbudowano spichrz.
W połowie XIX wieku lisewski majątek nabyli Władysław i Celina Przyłubscy. Z ich czasów pochodzi tutejszy XIX-wieczny pałac. W 1912 r., po śmierci Celiny Przyłubskiej dobra lisewskie objęła jej krewna, Maria Leszczyńska, poetka i pisarka, która w 1915 r. poślubiła Zygmunta Mittelstaedta.
W 1945 r. majątek rozparcelowano. Syn Zygmunta - Karol Mittelstaedt wyjechał do Wenezueli, a jego matka - Maria Leszczyńska-Mittelstaedt zamieszkała w Wojniczu. Zmarła w 1974 r.
Pałac przeszedł na własność gminy - kolejno były w nim: szkoła podstawowa, szkoła rolnicza, mieszkania prywatne. W 1988 roku strawił go pożar. Dawną świetność przywrócili mu dopiero nowi właściciele - Ewa i Grzegorz Cieślarscy, którzy kupili pałac w 2002 r.

Opis

Pałac neoklasycystyczny.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. Założenie dworsko parkowe zostało malowniczo usytuowane na zróżnicowanym terenie, twprząc powiązania widokowe z otaczającym krajobrazem. Przepływa tędy rzeczka Lisewka. Piękny i zadbany park z cennym starodrzewiem urozmaica zabytkowa aleja, przy której rośnie 199 grabów. Na terenie parku rośnie 489 drzew skatalogowanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa7 lat i 6 miesięcy temu
Nie pierwszy raz zauważyłem, że Google zamienia i myli nazwy na swojej mapie. Obiekt zaznaczony jest dokładnie tam, gdzie się znajduje.