Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Bierzwienna Długa
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Bierzwienna Długa

Berswenna Gut

Województwo:wielkopolskie
Powiat:kolski
Gmina:Kłodawa
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 262/4 z 15.02.1984
Park:nr rej.: A-532/273 z 25.06.1998

Stan obecny

Szkoła Podstawowa im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej Długiej.

Historia

Dwór z XIX w.
Parafia we wsi istniała już przed 1324 r. Na przestrzeni kilku stuleci była to wieś szlachecka. W 1827 r. liczyła 28 domów z 258 mieszkańcami. Wieś była siedzibą parafii w dekanacie łęczyckim, dawniej kłodawskim. W 1. poł. XIX w. właścicielką wsi była Brygida z Byszewskich Słucka, następnie jej syn Izydor. W 1888 r. we wsi urodził się ks. Henryk Kaczorowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Ostatnimi właścicielami byli Halina i Rajmund Dąmbscy herbu Godziemba. W 1936 r. dziedziczka oddała dworek wraz z 2 morgami ogrodu siostrom zakonnym, które utworzyły w budynku sierociniec. Po wybuchu 2. wojny światowej Niemcy zamknęli sierociniec, a Halinę Dąmbską zakwaterowali w domku mieszkalnym zarządcy.. Poszczególne części wsi w latach 1940-45 nosiły nazwy: B. Długa ? Domhecken, B. Długa-Kolonia ? Birkenau oraz B. Krótka ? Dornhofen. Po wojnie dobra przejął Państwowy Fundusz Ziemi. Grunta majątku rozparcelowano i utworzono gospodarstwa chłopskie. W dworze początkowo znajdowała się szkoła, a następnie mieszkania. Obecnie w budynku znajduje się szkoła.
Źródła:
Wikipedia
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich...
Plan Odnowy Miejscowości Bierzwienna Długa na lata 2009-2016
Zdjęcie: Google

Opis

Dwór wraz z niewielkim sadem znajdowały się po zachodniej stronie parku, zaś po wschodniej rozciągało się podwórze gospodarcze. Jest to budynek parterowy, nakryty dachem naczółkowym. W fasadzie pięcioosiowy, bez szczególnych cech stylowych. Od północy dobudowany jest (prawdopodobnie współcześnie) długi, parterowy aneks.

Park

Park z przełomu XIX i XX w. o pow. 4,47 ha z dwoma stawami. Park o zatartej kompozycji przestrzennej. Starodrzew reprezentują głównie graby, lipy drobnolistne, brzozy, klony, wierzby i topole, a z iglaków świerki pospolite. W podszycie spotkamy tu jeszcze głóg jednoszyjkowy, jaśminowce wonne i bez czarny.

Inne

Rządcówka z przeł. XIX i XX w.
Kościół neoromański z 1901 r. p.w. św. Dominika
Pomnik armii Poznań z 1989 r.
Pomnik powstańców styczniowych z 1995 r.
Na miejscowym cmentarzu grobowce właścicieli ziemskich z Bierzwienny i okolicznych majątków: Słuckich, Kopczyńskich, Wiśniewskich, Nasierowskich i Dąmbskich.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.