Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu






Grab
Województwo:wielkopolskie
Powiat:pleszewski
Gmina:Czermin
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:pleszewski
Gmina:Czermin
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy, nr rej.: 310/Wlkp/A z 21.10.1968 i z 28.04.2006Stan obecny
Po II wojnie światowej w pałacu mieściły się biura i mieszkania pracowników miejscowego PGR-u, co doprowadziło obiekt na skraj ruiny. We wrześniu 2005 roku pałac zakupili nowi właściciele, którzy planują uruchomić tutaj centrum turystyczno-konferencyjne oraz muzyczne studio nagraniowe.W roku 2008 rozpoczął się remont mający na celu całkowite odnowienie zniszczeń, postępujących w ostatnich kilkudziesięciu latach oraz przystosowania pałacu do nowej funkcji. Obecnie dostęp do zabytku jest utrudniony.
Historia
Pałac został zbudowany w latach 1805 - 1810 w/g projektu Stanisława Zawadzkiego w stylu klasycystycznym . Od Antoniego Pruskiego w latach 1862-64 majętność przejęła Anna Matecka. Następnymi właścicielami byli Zygmunt Mycielski, Edmund Taczanowski herbu Jastrzębiec, Zofia z Taczanowskich Urbanowska. W latach dwudziestych XX wieku majątek wydzierżawiono rodzinie Ciążyńskich.Później został rozbudowany - powstało skrzydło wschodnie, taras i wieża. Jego cechą wyróżniającą jest czterokolumnowy portyk w wielkim porządku oraz kwadratowa i czterokondygnacyjna wieża .
Opis
Pałac z 1850 r. Obecnie jest to dwukondygnacyjna, murowana z cegły i podpiwniczona budowla nakryta dachem czterospadowym. Elewację frontową zdobi czterokolumnowy portyk , zwieńczony trójkątnym tympanonem z tarczami herbowymi , poprzedzony schodami. W głębi portyku między pilastrami umieszczono płyciny z płasko rzeźbionymi alegoriami kontynentów.Od wschodu nad korpusem góruje kwadratowa, czterokondygnacyjna wieża, mieszcząca schody i aneks, połączony windą z kuchnią w piwnicy. W elewacji ogrodowej na piętrze znajduje się płytka wnęka, w którą wstawione zostały jońskie kolumienki, ujmujące potrójne, proste zamknięte okno.
Elewacje pałacu posiadają wystrój klasycystyczny, zaś wieży – neorenesansowy. We wnętrzu zachowała się stolarka drzwiowa z początku XIX wieku i II połowy XIX wieku .
Układ wnętrz dwutraktowy, z sienią i dużym salonem na osi, z którego prowadzi wyjście na dwupoziomowy taras widokowy. Główny taras przylegający do pałacu połączony jest schodami z nieco niżej położonym trawiastym podtarasem.
Park
Park z 1 ćw. XIX w.Inne
W Rejestrze Zabytków :- zespół pałacowy, nr rej.: 310/Wlkp/A z 21.10.1968 i z 28.04.2006:
- pałac, 1850
- oficyna, 1810-20
- park, 1 ćw. XIX, 1935
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.