Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Stary Sielec
2010, zdjęcie Anita P
Miniatura Stary SielecMiniatura Stary SielecMiniatura Stary SielecMiniatura Stary SielecMiniatura Stary Sielec

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Anita PWioletta KozłowskaMagdalena O.-G.Marek Kujawa

Stary Sielec

Alt Sielec, Altsiedel (1939-45)

Województwo:wielkopolskie
Powiat:rawicki
Gmina:Jutrosin
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek, 1910, nr rej.: 1427/A z 11.04.1973

Stan obecny

Stan własności nieznany. ANR albo JST.

Historia

Zamek z pocz. XX w.
Szczegółowa historia wsi Stary Sielec znajduje się na karcie obiektu "Stary Sielec - dwór" w naszym katalogu. Tam też podane są źródła i zamieszczony jest opis dworu. Historia nowego pałacu, czyli "zamku" jest bardzo krótka. Jego budowę rozpoczęto na pocz. XX w., a na zwieńczeniu budynku widnieje data 1911. Projektantem budowli był Roger Sławski. Rozpoczął ją Olgierd Aleksander Jan ks. Czartoryski (1888-1977), który w 1913 r. zaślubił w Żywcu Mechtyldę Marię arcyksiężnę Habsburżankę Lotaryńską (1891-1966). Panna młoda dostała od rodziców spory posag, jednak właścicielom najprawdopodobniej zabrakło gotówki na dalszą budowę. Potem przyszła I wojna światowa, a jeszcze później kryzys gospodarczy. Tak więc budowli nigdy nie ukończono i w stanie surowym wznosi się ona pośrodku parku do dzisiaj.
Źródło zdjęcia: http://dwfotografia.pl/zamek-czartoryskich

Opis

Budynek w stylu narodowym, czteroskrzydłowy z dwoma wewnętrznymi dziedzińcami, dzięki czemu rzut budowli przypomina cyfrę "8". W narożnikach fasady, od strony wschodniej, umieszczono po bokach dwie okrągłe baszty. Jak na pocz. XX w. budowla była bardzo nowoczesna w konstrukcji. Wykorzystywano przy niej żelbeton (m. in. schody), nadproża Kleina, czy stropy ceramiczne o rozpiętości 8 do 10 m. W elewacji zachodniej wejście poprzedzone jest szerokim arkadowym gankiem.

Park

Park krajobrazowy z XVIII-XX w. Jego powierzchnię można w dużym przybliżeniu oszacować na 25 ha. Raz, że nieco zmieniły się jego granice, dwa - po wojnie na terenach znajdujących się na płd. od parku wyrosły spore połacie nowego drzewostanu. W ocenie wielkości dawnego parku nie pomaga też współczesny podział ewidencyjny, gdyż obecne działki tylko w pewnych granicach pokrywają się z przedwojennym parkiem, na przykład nr ...238/2 oraz ...31/9 które w całości znajdują się w obrębie dawnego parku, plus fragmenty działek: ...238/3 - narożnik płn.-zachodni; ...5320/1 - niewielki prostokąt w narożniku płn.-wschodnim oraz ...5319 - bliżej nieokreślona część północna. W parku zachowana jest część dawnych alei.

Inne

Dwór z XIX w.
Zabudowania folwarczne nr rej.: 1280/A z 14.04.1992

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Anita P11 lat i 9 miesięcy temu
Budowę przerwała Wojna. ;p