Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Sobótka

Województwo:wielkopolskie
Powiat:ostrowski (wielkopolski)
Gmina:Ostrów Wielkopolski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 1411/A z 1.03.1973

Stan obecny

Obecnie własność prywatna.

Historia

Pałac zbudowany w latach 1898-1899 dla Aleksandra von Stieglera w stylu eklektycznym o formach neorenesansowych, neobarokowych i secesyjnych.W okresie międzywojennym właścicielem był Gerd v.Stiegler. Gospodarował Fryderyk Wallmann. W maju 2011 w pałacu doszło do pożaru, w wyniku którego zniszczeniu uległy pomieszczenia na parterze obiektu.

Opis

Pałac stoi na planie prostokąta, ma dwie wieże różnej wysokości. Korpus główny nakryty jest stromym dachem czterospadowym. Elewacje charakteryzują bogate detale z piaskowca. Pokoje rozmieszczone są w układzie amfiladowym tzn. drzwi są w jednej linii, bez korytarza, mają różną stylowo dekorację.
Sala balowa ozdobiona jest marmurami i brązami a nakryta jest sklepieniem wspartym na gurtach, które dzielą sklepienie na pola. Zachowały się sztukaterie sufitowe, boazerie, drewniane sufity, secesyjna balustrada głównych schodów

Park

Park krajobrazowy pałacu von Stieglerów, z lat 40. XIX wieku: 6,6 ha, drzewa pomnikowe,

Inne

Zabudowania pofolwarczne z przełomu XIX i XX wieku, m.in. ujeżdżalnia, stajnie, powozownia, chlewnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 2 lata i 5 miesięcy temu
Piękny zespól pałacowo -parkowy w Sobótce ( wieś pomiedzy Pleszewem ,a Ostrowem Wlkp) . Zespól znajduje sie w rękach spólki rolnej -Hodowla Roślin - obiekt niedostępny ,ogrodzony .... dodaje aktualne zdjecia -luty 2022 ..