Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Sierniki
Zdjęcie Grzegorz Gąsior 2009
Miniatura SiernikiMiniatura SiernikiMiniatura SiernikiMiniatura Sierniki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJakub Andrzejewski

Sierniki

Województwo:wielkopolskie
Powiat:obornicki
Gmina:Rogoźno
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 1780-90 r.
Obiekt:pałac, nr rej.: kl.IV-73/116/55 z 17.09.1955
Park:nr rej.: A-428 z 12.03.1982

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pałac z XVIII w.
Od 1717 r. właścicielami wsi była rodzina Radolińskich, a w 1849 r. przeszła na własność rodziny Szołdrzyńskich. Obecny zespół pałacowo - parkowy założony został w latach 1786-88 dla Katarzyny z Raczyńskich Radolińskiej, ukończony przed 1804 r. przez jej córkę Wiridiannę Kwilecką. Pałac zbudowany wg projektu Jana Christiana Kamsetzera, pod kierunkiem Antoniego Höhne, przebudowany w 1907 r.

Opis

Budynek klasycystyczny, jednopiętrowy pałac - willa, na rzucie prostokąta. Fasada frontowa ozdobiona jońskim portykiem z tympanonem, wspartym na czterech kolumnach w wielkim porządku. W fasadzie ogrodowej trójboczny ryzalit wielkiej sali rotundowej, o wysokości dwóch kondygnacji. Budynek nakryty jest dachem czterospadowym. W tympanonie napis: "Sobie, Swoim, Przyjaźni, Czasowi", mówiący o sentymentach fundatorki pałacu. Kamienne detale rzeźb dłuta Jan Szepsa.
Wewnątrz: pokoje reprezentacyjne na parterze, w tym westybul, sala okrągła, salon biały, w przyziemiu kolumnowa okrągła "sala terrena" ozdobiona iluzjonistycznymi malowidłami, a kopuła obłokami. Brak reprezentacyjnej klatki schodowej. Częściowo zachowana stolarka, kominki marmurowe, sztukaterie (rozety na sufitach), malowidła i posadzka.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow.1,5 ha, obecnie zdziczały, o częściowo zatartym układzie przestrzennym. Występuje tu ponad 30 gatunków starych drzew, m.in. dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, klony i jesiony wyniosłe. Na uwagę zasługuje aleja kasztanowo-lipowa i 400 metrowy kanał na osi pałacu od strony parku. Jest to najstarszy w Wielkopolsce park krajobrazowy rozplanowany na terenie leśnym.

Inne

Oficyny po obu stronach podjazdu, nr rej.: 162/A z 17.07.1968

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.