Skatalogowanych zabytków: 11236
Zarejestruj się
Miniatura Rydzyna
M. E. Wojciechowscy
Miniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura RydzynaMiniatura Rydzyna

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.7871, 16.6698

Rydzyna

Województwo:wielkopolskie
Powiat:leszczyński
Gmina:Rydzyna
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XVII-XVIII, XX w., nr rej.: 65 z 6.02.1965
Park:zamek, nr rej.: 52 z 29.04.1930

Historia

Pałac zbudowany w latach 1685-1695 wg projektu Józefa Szymona Bellotiego dla Leszczyńskich. Przy jego budowie wykorzystano mury poprzedniego zamku z XV w. Na pocz. XVIII w. na podstawie projektów architekta Karla Martina Frantza powiększono wyspę zamkową, założono nowe fosy oraz dobudowano ryzalit z klatką schodową, most kamienny z rzeźbami sfinksów. - W latach 1928-1939 roku w pałacu istniało gimnazjum i internat. W 1945 roku zamek spalono. Odrestaurowany z przywróceniem pierwotnego wyglądu salom z bogatą dekoracją stiukową.

Opis

Budowla barokowa, wzniesiona na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem, czterokondygnacjowa, z czterema wieżami alkierzowymi na rzucie kwadratu. W fasadzie ryzalit zwieńczony attyką. Nad niektórymi oknami nadproża oraz dekoracyjne płyciny. Na ścianach odkryto fragmenty polichromii.

Park

Park założony w latach 1685-1695, o regularnym założeniu i powierzchni 12 ha. Pierwotnie francuski z licznymi budynkami. W 1820 roku przekomponowany na angielski.

Inne

2 oficyny
Zabudowania gospodarcze.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 6 lat i 7 miesięcy temu
w Rydzynie znajduje sie ZAMEK ni e palac - !!!!


Rydzyna to piekne miejsce na mapie Polski i Wielkopolski .

ZAMEK pieknie odrestaurowany i utrzymywany , park zagospodarowany .

Rynek w Rydzynie to jeden z najpiekniejszych rynkow renesan sowych i

neorenesansowy rynek w Polsce.Karol Barsolis Turysta Kulturowy

Poznan


Wojciech Jędrzejczakrok i 6 miesięcy temu
Warto przeczytać: rydzyna24.pl
19 grudnia o 09:13 ·
Co udało się zrealizować w rydzyńskim Zamku?

Więcej informacji, zdjęcia na http://rydzyna24.pl/co-udalo-sie-zrealizowac-w-rydzynskim-…/
TWÓJ PORTAL - TWOJA GAZETA
Portal informacyjny rydzyna24.pl jest poświęcony tematyce regionu Rydzyna. Staramy się informować mieszkańców o wszystkich aktualnościach, wydarzeniach sportowych z życia naszej gminy.

RYDZYNA24.PL
Co udało się zrealizować w rydzyńskim Zamku? | rydzyna24.pl
Portal informacyjny rydzyna24.pl jest poświęcony tematyce regionu Rydzyna. Staramy się informować mieszkańców o wszystkich aktualnościach, wydarzeniach sportowych z życia naszej gminy.
Rynek w Rydzynie nareszcie w państwowych rękach - mial juz kilku cwaniaczkow , ktorzy NIC nie robili ,tylko brali dotacje od UE i od państwa Polskiego . -- zamek w Rydzynie