Skatalogowanych zabytków: 11141
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4579, 16.2246

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin Cholewiński Michał JakobielskiKarol Barsolis Turysta Kulturowy

Posadowo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:nowotomyski
Gmina:Lwówek
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, XVIII, 1870, 1910, nr rej.: 349/A z 29.10.1968
Park:nr rej.: A/2 z 26.02.1948

Stan obecny

Pałac należy do spadkobierczyni. Kiedyś swoją siedzibę miała tu stadnina koni. Obecnie jest w trakcie remontu po pożarze wewnątrz części stropowej jaki miał miejsce 15 lutego 2017r.

Historia

Pałac zbudowany w 1870 roku wg projektu Stanisława Hebanowskiego dla Władysława Łąckiego.

Opis

Budynek w stylu renesansu francuskiego. Zachowała się sala rotundowa - dawniej zbrojownia, i rokokowy salon.

Park

Park francusko-holenderski z XVIII w.

Inne

Zespół folwarczny z XIX/XX w., nr rej.: 2083/A z 22.04.1986:
Oficyna.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Tomek Malik8 miesięcy temu
Kolejna perełka w rękach prywatnych i co z tego wynika - niedostępna dla turystów. Żal...
Zbójcerz z Witkowa8 miesięcy temu
Gdyby nie te prywatne ręce zajmujące się tą perełką to uległaby ona pewnie kompletnej dewastacji...
Bogdan Adler8 miesięcy temu
Mam tylko nadzieję - że któryś kolejny Minister Kultury i .. tego tam .. potwierdzi Narodowi i właścicielom obiektów zabytkowych - że oprócz wartości placu , wartości architektoniczno-administracyjnej to te obiekty stanowią wartość kulturalną , kulturową i Dziedzictwo Narodowe bądź Europejskie i jednym z obowiązków Właściciela , który powinno wymagać Państwo - jest choć szczątkowa dostępność w/w wartości ich publicznemu Właścicielowi ... ( Choćby na wzór Francji i Wielkiej Brytanii ... )
Zbójcerz z Witkowa8 miesięcy temu
Coś w temacie ochrony zabytków w innych krajach europejskich: https://nid.pl/upload/iblock/ee5/ee504193715edc082e7f17af30f51986.pdf Generalnie, w zamian za jakieś tam dofinansowanie, prywatny obiekt ma być udostępniony dla publiki przez pewną ilość dni w roku...
Bogdan Adler8 miesięcy temu
Uogólniając : Są w świecie rozwiązania zapewniające dostępność Narodu do tzw. Dóbr Kultury ... A na polskich stepach ???? . Muzea i skanseny ....
Zbójcerz z Witkowa8 miesięcy temu
Czyli tak: naprzód narzekamy że zabytek ulega dewastacji przez czas i okolicznych mieszkańców bo państwowy właściciel nie dba. Jak jest prywatny właściciel który dba to narzekamy że nie udostępnia. (A nie udostępnia bo pewnie musiałby ktoś tym się zajmować na koszt właściciela i pilnować porządku. Kłania się sprawa kosztów...). A jak już udostępnia za biletami to pewnie będziemy narzekać że zbyt drogie te bilety... a przecież chodziło nam zasadniczo o to by zabytek nie niszczał... więc?
Piękny pałac wybudowany w 1869-r oraz piękny park francuski w Posadowię k.Lwowka Wlkp . Majątek nalezą do zacnych wielkopolskiej rodziny Łęckich spokrewnionych z rodzina Sczanieckich ( Emilia wolontariuszka ) . Te dwie rodziny jak Malo kto w Polsce wałczyły z zaborca ( Prusaki ).. W XIX w założyli w Poznaniu Bazar oraz w Wlkp ,banki by chronić Polaków przed zniemczeniem i przejmowaniem majtków przez zaborcę...to wyjątkowe 2 rodziny w skali Polski ,jestem za ponownie ta rodzina stała się właścicielami tego pałacu ..Od 2001 r spadkobiercy Łąckich odzyskali pałac i ogród. .. , Znam ten palac osobiście i z lektur historycznych od wielu,wielu lat .
.
PS. dodaje zdjęcia
witam . co Wam ten palac w Posadowie przypomina -- . bylo tam ostatnio spotkanie
Bogdan Adler8 miesięcy temu
Bardzo podobny do Tarc !!