Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Popowo Stare
zdjęcie Filip 2009
Miniatura Popowo StareMiniatura Popowo StareMiniatura Popowo StareMiniatura Popowo StareMiniatura Popowo StareMiniatura Popowo StareMiniatura Popowo StareMiniatura Popowo StareMiniatura Popowo Stare

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tomek MalikKinga NasierowskaKarol Barsolis Turysta Kulturowy

Popowo Stare

Województwo:wielkopolskie
Powiat:wolsztyński
Gmina:Przemęt
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 405/1-2/Wlkp/A z 31.01.1952

Stan obecny

Oficjalny obiekt hotelowy UEFA na Euro 2012. Staropolska kuchnia, apartamenty, imprezy integracyjne.

Historia

Pałac zbudowany w latach 1775-1785 dla Ignacego Szołdarskiego. PO jego śmierci budowę kontynuował brat - Jan Szołdrski - opat przemęcki oraz wdowa Balbina z Suchorzewskich. Przez lata zaborów Popowo Stare było ogniskiem kultury polskiej i patriotyzmu. Ukrywał się tu m.in. gen. Klemens Kołaczkowski, jeden z przywódców Powstania Listopadowego. Tutejszą rezydencję odwiedził prawdopodobnie również Adam Mickiewicz. Współtwórcą dworu oraz jego wnętrz był architekt Ignacy Graff, który projektował w tym czasie m.in przebudowę zamku w Rydzynie.

Opis

Nigdy nie przebudowywany przykład XVIII wiecznej architektury szlacheckiej nawiązuje do znacznie okazalszych rezydencji magnackich nie tracąc jednocześnie lekkości stylu. Budynek późnobarokowy, wzniesiony na rzucie prostokąta, parterowy z piętrową częścią środkową mieszczącą salę balową. Ryzality środkowe od strony frontowej i ogrodowej przekryte dachem mansardowym. Cztery okna w połaci dachowej. Wnętrza ozdabia dekoracja stiukowa w stylu Ludwika XVI w. z lat 1780-1785 wykonana przez Graffa. Sala balowa dwukondygnacyjna na piętrze z bogatymi dekoracjami w doskonałym stanie.

Park

Wiele pomnikowych drzew, kaplica neogotycka, staw wszystko doskonale utrzymane.

Inne

Gorzelnia folwarczna z 1901 r., nr rej.: 1394/A z 3.04.1993

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 9 miesięcy temu
Popowo Stare -wies niedaleko Śmigla , w Wielkopolsce. ciekawy zespól palacowo - parkowy ...palac Szoldarskich - obiekt przeznaczony tylko na wesela i inne podobne imprezy ... .dodaje aktualne zdjecia z przed 2 dni .
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 9 miesięcy temu
dodalem tutaj 10 zdjec z obiektu , a sa tutaj tylko 3 moje . ????