Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Dalków
zdjęcie Grzegorz Gąsior 2006
Miniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura DalkówMiniatura Dalków

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekSławomir MilejskiWioletta Kozłowska

Dalków

Dalkau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:polkowicki
Gmina:Gaworzyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 157 z 10.09.1960
Park:nr rej.: 565/L z 5.05.1980

Stan obecny

Zdewastowany pałac został pokryty nowym dachem przez prywatnego inwestora. To podobno początek remontu.

Historia

Pałac powstał w 1596 roku dla rodziny von Glaubitz, którzy posiadali go do 1742 roku, kiedy to obiekt został zakupiony przez rodzinę von Stosch. Już wtedy był rozbudowany o barokowe skrzydło północne. W połowie XIX wieku rezydencja została przebudowana przez kolejnego właściciela Ernesta Heimana w stylu klasycystycznym W latach 1907-12 dobudowano taras i nowy pawilon. Pałc był już wtedy właśnością Richarda von Hindersina. W latach 30-tych XIX wieku założono ogród po północno-zachodniej stronie posiadłosci, który otoczono murem. Ostatnią właścicielką w czasie II wojny światowej była Ilse Munch. Po wojnie, w dobrze zachowanym pałacu mieściły się biura PGR-u.

Opis

Budowla rozplanowana na rzucie litery L, o bryle rozczłonkowanej z dobudowanymi skrzydłami, taras i weranda. Dwukondygnacjowa, częściowo podpiwniczona, zbudowana z kamienia i cegły, nakryta dachem wielospadowym, ceramicznym z lukarnami. Portal wejściowy z szerokim gankiem kamiennym i ażurową kamienną balustradą. Zachowana stolarka drzwiowa i okienna. Wnętrza zachowały częściowo dawny wystrój; sień z drewnianą boazerią i kominkiem.

Park

Park krajobrazowy o powierzchni 4,5 ha, na rzucie prostokąta z rozległą polaną. Dęby, lipy, świerki oraz deglezje.

Inne

Zabudowania folwarczne: oficyny, stajnie, magazyny, stodoły oraz wozownie.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.