Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Białobrzezie
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura BiałobrzezieMiniatura Białobrzezie

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Białobrzezie

Białobrzezie

Rothschloss

Województwo:dolnośląskie
Powiat:strzeliński
Gmina:Kondratowice
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XIX w., nr rej.: 620/W z 23.05.1989

Stan obecny

Po 1945 r. Uszkodzony w działaniach wojennych dwór ulegał stopniowej dewastacji. Kompleks dworsko - folwarczny uzyskał Zakład Doświadczalny Instytutu Krajowych Włókien Naturalnych z Poznania. Po 1954 r. zniszczona została więźba dachowa i stropy. W 1958 r. rozbiórka skrzydła zach. Obecnie pozostał korpus główny budynku w stanie ruiny pozbawiony zachodniego skrzydła .

Historia

Dwór w Białobrzeziu wzniesiony został ok. 1533 r.
Po śmierci ostatniego z linii Piastów Brzeskich w 1675r dobra przeszły w posiadanie Habsburgów , następnie Hohenzollernów . Od ok 1850r. Majątek dzierżawiła rodzina Rohde aż po 2WŚ .
Przebudowany w 2 poł. XVIII w. i później w 1886 r. - został częściowo powiększony i zmodernizowany.
Dwór w niewielkim stopniu uszkodzony w 1945 roku. W latach 50 XX w. rozebrano część budynku . Później uległ całkowitej dewastacji.

Opis

Dwór renesansowy, zbudowany na planie prostokąta, posiadał trzy kondygnacje. Z pierwotnych elementów architektonicznych zachował się portal z herbem i napisem po łacinie w którym umieszczona została data 1533r.
Inskrypcja : "VERBUM. DOMINI. MANET. IN. AETERNUM. ( Słowo Pana trwa na wieki ) 1553 " .

Park

Park z lat 30-tych XIX w. Rosną w nim takie gatunki drzew jak: platany klonolistne, klony zwyczajne, kasztanowce, topole, lipy, buki i głogi. Ze wzgl. na rozrastające się samosiejki drzew i krzewów, dawny układ parku jest nieczytelny.

Inne

Część folwarczną zespołu użytkuje Spółka Rolnicza . W czyjej gestii są ruiny dworu i park - trudno ustalić ..

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.