Skatalogowanych zabytków: 11225
Zarejestruj się
Miniatura Napachanie
2012, zdjęcie Aleksandra Ćmielewska
Miniatura NapachanieMiniatura NapachanieMiniatura NapachanieMiniatura NapachanieMiniatura Napachanie

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4841, 16.7231

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Aleksandra ĆmielewskaKarol Barsolis Turysta Kulturowy Tomek Malik

Napachanie

Województwo:wielkopolskie
Powiat:poznański
Gmina:Rokietnica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 1422/A z 11.04.1973

Stan obecny

Pałac w dobrym stanie, w ostatnim czasie przeprowadzono w nim prace konserwatorskie obejmujące elewację oraz dach wieży.

Historia

Nazwa wsi Napachanie, wzmiankowanej w źródłach od 1394 roku, wywodzi się najprawdopodobniej od od słowa ?napachać? czyli nawąchać (ze względu na okoliczne łąki) albo od słowa \"pchać\" (w nawiązaniu do sposobu orki). Na początku XV w. właścicielem wsi był Wincenty de Napachanie, zaś w XVI w. podkomorzy poznański Andrzej Miaskowski. Od ok. 1580 roku obok rodziny Miaskowskich współwłaścicielami majątku Napachanie był Andrzej Przecławski herbu Glaubicz. W połowie XVIII w. Miaskowscy sprzedali swoją część rodzinie Węsierskich herbu Belina, zaś Przecławscy Białobłockim herbu Ogończyk. Kolejnymi właścicielami majątku byli Moszczeńscy herbu Nałęcz, a od II poł. XIX Niemiec Rudolf Grieble. To dla niego w roku 1897 berlińska firma architektoniczna Solf und Wichards wzniosła pałac w stylu renesansu północnoeuropejskiego (Queen Anne Revival). Sam projekt był na tyle interesujący, że znalazł się w ówczesnym czasopiśmie Berliner Architekturwelt.

Opis

Pałac został wzniesiony jako pięciokondygnacyjny, neorenesansowy budynek nawiązujący do architektury angielskiej. Nad jego bryłą góruje kwadratowa wieża z cegły, wysoka na ok. 25 metrów, przylegająca do elewacji tylnej. Całość budynku wniesiono na podmurówce z kamienia polnego. Elewacja wykonana została z nieotynkowanej cegły. Fasadę frontową kształtują dwa ryzality zakończone schodkowymi szczytami. Front ozdabia też charakterystyczny angielski wykusz. Okazale prezentuje się portal wejściowy wykonany z piaskowca. Dużo skromniejsze fasady boczne i tył budynku. Pomieszczenia na parterze pełniły funkcje reprezentacyjne, te na piętrze zaś, mieszkalne.

Park

Park z poł. XIX w. o powierzchni ok. 7 ha z dwoma stawami.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Aleksandra Ćmielewska8 lat i 3 miesiące temu
Obecnie obiekt jest wystawiony na sprzedaż, proponowana cena to 4,5 mln.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 6 lat i 10 miesięcy temu
ladny budynek z czerwonej klinkierowej cegly . czeka na spadkobiercow -oby tylko nie niemcy .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy
Palac w Napachaniu ( pod Poznaniem ) czeka od 30 lat na kupujacego za 20 mln zl. ( he he i hi hi ) - spadkobiercy przyjmuja tylko i wylacznie oferty z niemiec.( he he i hi hi ) --o w m or d k e .