Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Ławica
2011, brama wjazdowa, zdjęcie Jan Karol Ławicki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jan Karol Ławicki

Ławica

Województwo:wielkopolskie
Powiat:międzychodzki
Gmina:Sieraków
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny, nr rej.: 2143/A z 18.12.1987
Obiekt:dwór, nr rej.: 337/A z 29.10.1968

Stan obecny

Własność prywatna, niedostępny.

Historia

Wieś Ławica do XIX w. nosiła miano Popowa. Pierwszy znany dokument traktujący o tej wsi pochodzi z 1400 roku. Popowo było pierwotnie dobrami kościelnymi. W roku 1419 pojawił się w dokumentach pierwszy znany szlachecki właściciel wsi, Wierzbięta z Popowa. W późniejszych latach dobrami władała rodzina Popowskich, najprawdopodobniej sukcesorów Wierzbięty. W następnych wiekach wieś często zmieniała swych właścicieli. Po 1846 roku dobra zakupił Wincenty Ławicki. Pochodził on z rodziny Ławickich herbu Ślepowron wywodzącej się i przyjmującej nazwisko od wsi Ławica pod Poznaniem. Ławicki po zakupie dóbr Popowo i połączeniu ich z sąsiednimi dobrami Debrzno, których był właścicielem już wcześniej, zmienił nazwę całości na Ławica. Dla niego też wybudowano około połowy XIX w. dwór istniejący w Ławicy do dziś. Pod koniec XIX w. wieś przeszła na własność rodziny hrabiów Rutkowskich. Oni też władali nią aż do reformy rolnej. Po 1989 roku dwór był w dość kiepskim stanie. W ostatnich latach przeszedł w ręce prywatne i został gruntownie odremontowany.

Opis

Klasycyzujący dwór wybudowany około połowy XIX w. Założony na rzucie prostokąta, murowany, parterowy z wysokim, użytkowym poddaszem, przykryty naczółkowym dachem pokrytym dachówką. W dachu znajdują się bawole oczy oraz małe okna połaciowe doświetlające poddasze. Dwór postawiony jest na wysokim cokole zbudowanym z kamieni. W cokole tym znajdują się okna oświetlające podpiwniczenie znajdujące się pod całym budynkiem. Budynek zdobiony jest regularnym boniowaniem przez wszystkie elewacje oraz gzymsami a prostokątne okna posiadają opaski. Elewacja frontowa jest skierowana na północ, dziewięcioosiowa z wystawką nad wejściem. Wejście poprzedza niczym nie przykryty taras ze schodami, ograniczony balustradami. Elewacja ogrodowa też jest dziewięcioosiowa, posiada centralnie umieszczone wyjście poprzedzone tarasem ze schodami. Z tarasu tego schodzi się do prostej alei prowadzącej przez park do jeziora. Elewacje boczne są czteroosiowe. Na wschodniej znajduje się wejście dla służby a pod nim wejście do piwnic.

Park

Park w Ławicy założony został najprawdopodobniej w czasie budowy dworu czyli w połowie XIX w. Ma on powierzchnię około 4,3 ha i malowniczo schodzi po zboczu aż do jeziora Ławickiego. Wśród drzewostanu znajdują się w parku ciekawe i bardzo stare dęby, lipy, buki, modrzewie i cisy. Park znajduje się obecnie w niezłym stanie. Nie jest dostępny dla zwiedzających.

Inne

Folwark.
Gołębnik.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.