Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Lusowo
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura LusowoMiniatura LusowoMiniatura LusowoMiniatura LusowoMiniatura LusowoMiniatura Lusowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4324, 16.7004

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTomek Malik

Lusowo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:poznański
Gmina:Tarnowo Podgórne
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 1530/A z 2.07.1974

Stan obecny

Własność prywatna, w remoncie.
Rok 2016 - remont trwa nadal.

Historia

Pałac z poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1145 r. Jest to akt nadania Lusowa kapitule poznańskiej sygnowany przez księcia Mieszka Starego. W 1288 r. staraniem biskupa Gerbicza powstała tu parafia rzymskokatolicka. W rękach biskupich Lusowo pozostawało aż do końca XVIII w. Po kasacie majątków kościelnych przez władze pruskie majątek kupili Objezierscy herbu Nałęcz. Wieś stanowiła posag Pauliny Objezierskiej w 1823 r. przy ślubie z baronem Wilhelmem von Richthofenem. Ok. 1855 r. został wzniesiony obecny pałac, na fundamentach i piwnicach starszego dworu, dla Pauliny z Objezierskich von Richthofen. Po śmierci Wilhelma Lusowo trafiło w posiadanie rodziny von Palm. Na przeł. XIX i XX w. Herman von Palm dobudował skrzydło z salą balową. W pocz. XX w. majątek przeszedł w ręce Komisji Kolonizacyjnej. Po 1 wojnie światowej majątek został rozparcelowany. W Lusowie mieszkał w latach 1920-1937 generał Józef Dowbor-Muśnicki, naczelny dowódca Powstania Wielkopolskiego. Tutaj zmarł i został pochowany na miejscowym cmentarzu. W październiku 1940 r. Niemcy wysiedlili mieszkańców Lusowa na teren Generalnego Gubernatorstwa. Po wojnie majątek stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego.

Opis

Pałac neogotycki. Budynek wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, podpiwniczony, piętrowy. Część centralna zwieńczona niskim dwuspadowym dachem. Wieloboczna neogotycka wieża przylega do wschodniej części elewacji frontowej. Skrzydło wysuwa się trójbocznie zamkniętymi ryzalitami poza linię obu fasad, zawiera salę balową. W elewacji tylnej znajduje się taras - weranda. Budowla posiada neogotyckie elementy dekoracyjne.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w. o pow. około 1ha. Na razie jeszcze zaniedbany, rozciąga się nad brzegiem jeziora Lusowskiego, po zach. stronie pałacu. Rośnie tu cenny starodrzew, wśród którego znajduje się wiele okazów zbliżonych do pomnikowych.

Inne

Kościół neogotycki, mur. św. Jadwigi i Jakuba XV w. / 1913-1916 r.
Na cmentarzu obok dworu pochowany jest gen. J. Dowbor-Muśnicki

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.