Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kórnik

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2444, 17.0909

Kórnik

Województwo:wielkopolskie
Powiat:poznański
Gmina:Kórnik
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, nr rej.: 116/A z 1.06.1968
Obiekt:zamek, nr rej.: 2422/A z 12.03.1930

Stan obecny

Muzeum PAN.

Historia

Pałac zbudowany w latach 1845-1860 wg projektu Karla Friedricha Schinkla dla Tytusa Działyńskiego, na miejscu zamku Górków. Pałac po Działyński odziedziczył Władysław Zamoyski, rozbudował go i zmodernizował. Kórnik wzmiankowany był już w 1362 roku i należał kolejno do Górków, Działyńskich, Zamoyskich. Obecnie znajdują się tu muzeum i biblioteka.

Opis

Budynek usytuowany na wysepce otoczonej szeroką fosą, wzniesiony w modnym wówczas romantycznym gotyku angielskim. Nosi pozory obronności -mury są zwieńczone krenelażem i ozdobione basztami, a przez fosę przerzucono most. W 1925 roku W. Zamoyskiego przekazał Kórnik wraz z pałacem i zbiorami narodowi polskiemu, tworząc fundację Zakłady Kórnickie. Zgodnie z jego wolą zamek przygotowano do roli muzealno-bibliotecznej. W salach zamkowych wystawiono wytwory rzemiosła artystycznego, zbiory etnograficzne i trofea myśliwskie. W gablotach eksponowane są narodowe pamiątki, stare srebra, porcelana, fajanse i zabytkowe tkaniny. Szafy gdańskie i bretońskie z XVII i XVIII w. A także zachowane liczne dzieła jubilerskie, wyroby sztuki złotniczej oraz cenna kolekcja broni. Także zbiory piśmiennictwa - jedna z najcenniejszych bibliotek w Polsce. Znajduje się tu m.in. rękopis \\\\\\\"Dziadów części III\\\\\\\", starodruki, inkunabuły.

Park

Wokół pałacu jeden z największych ogrodów dendrologicznych w Polsce - 49 ha. Założony w 1830 roku przez T. Działyńskiego. Magnolie, najstarszy cypryśnik błotny w Polsce z korzeniami nad powierzchnią. W XVIII w. wystawiono pawilon, w którym mieści się muzeum dendrologiczne z kolekcją szyszek.

Inne

Późnobarokowe oficyny z poł. XVIII w. oraz budynki folwarczne z 2. poł. XIX w. Znajduje się tu muzealna kolekcja powozów końskich.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.