Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Wiesław KlimczakJacek KoszalikFis Krzysztof DeraMarek KujawaKotowiecko
Województwo:wielkopolskie
Powiat:ostrowski (wielkopolski)
Gmina:Nowe Skalmierzyce
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:ostrowski (wielkopolski)
Gmina:Nowe Skalmierzyce
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Zespół:dworskiObiekt:dwór, nr rej.: 721/A z 20.12.1995
Park:nr rej.: 1528/A z 10.06.1974
Stan obecny
Prawdopodobnie własność J.S.T., ew. prywatny.Historia
Dwór z 1. poł. XIX w.Kotowiecko to wieś leżąca 10 km na zachód od Kalisza. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XV w. Jej właściciele w 2. poł. XV w. przyjęli nazwisko Kotowieckich; rodzina ta siedziała we wsi mniej więcej do 1640 r. Pod koniec XVI w. we wsi pojawili się także Pawłowscy z Pawłówka, następnie Deszczyńscy (1613), Swiniarscy, a w 1624 r. Regina Swinarska, wdowa po Jerzym Przybysławskim sprzedała część wsi Wojciechowi Wilczkowskiemu. Ostatni z Kotowieckich - Jan - miał córki, które wyszły za Żakowskiego i Roguskiego. Te przekazały dobra Poklękowskiemu, który w 1643 r. sprzedał je Stanisławowi Stoleckiemu. W 1649 r. dziedzicem był Wojciech Wierusz-Stolecki. Już po szwedzkim "potopie" we wsi rodziły się dzieci Stanisława Stoleckiego, m.in. Zofia i Jadwiga. W zapiskach pojawia się także sporo nazwisk dzierżawców dóbr, m. innymi Bartoszewskich. W 1688 r. Wojciech, syn Stanisława Stoleckiego sprzedał dobra Wojciechowi Bartoszewskiemu. Ok. 1695 r. ten wybudował we wsi pierwotny dwór, w którym oprócz dziedziców mieszkali także zarządcy - Watta-Kosiccy. W 1600 r. Wojciech sprzedał wieś swojemu synowi Stanisławowi. Od pocz. XVIII w. w zapiskach znajdujemy głównie nazwiska dzierżawców, niemniej wieś pozostawała w rękach Bartoszewskich. Dopiero w 1745 r. Jan B., syn Wojciecha sprzedał K. Andrzejowi Bogdańskiemu, komornikowi ziemskiemu granicznemu. Ten miał synów: Ludwika, Mateusza i Stanisława. Po 1768 r. dobra przeszły w drodze wiana na Dzierzbickich, a na pocz. XIX w. - Parczewskich. Ok. 1813 r. dziedzicami wsi byli już Kajetan Morawski z żoną Julianną z Załuskowskich. W K. rodziły się ich dzieci: Józef Nikodem Franciszek, Tekla Adalberta Marianna, Marianna Aniela, Kajetan Piotr Ignacy i Julian. Dziedzic zmarł 6 stycznia 1829 r. na febrę, mając 42 lata. Przez jakiś czas majątkiem zarządzali posesorzy Parczewscy, a w dniu 1 lipca 1835 r. oficjalnym dziedzicem Kotowiecka i Pawłówka został najstarszy syn Kajetana - Józef z żoną Eugenią. Tu wynikają pewne rozbieżności co do imienia żony; w jednej z zapisek imię jest nawet poprawione z "Eugenia" na Józefa. Zapewne żona ta była dwojga imion...
Józef Dzierżykraj-Morawski h. Drogosław był ziemianinem, ale także generalnym dyrektorem ziemstwa kredytowego. W 1842 r. wybudował we wsi obecny dwór. W 1885 r. obchodził jubileusz 50-lecia pracy w zawodzie rolnika. Zmarł dnia 12 października 1902 r. w wieku 89 lat. Jego spadkobiercy wprawdzie rozbudowali dwór, lecz doprowadzili do zapaści finansowej majątku. W 1906 r. Kotowiecko zostało wystawione na przymusową licytację i nabyła je pruska Komisja Kolonizacyjna.
W 1885 r. Kotowiecko w dawnym pow. pleszewskim dzieliło się na wieś oraz domenę z gruntami o pow. 1329 mórg. We wsi znajdowało się 14 domów ze 101 m-cami wyznania katolickiego; 39 analfabetów. Z kolei na terenie domeny, w 9 domach mieszkało 174 osób, w tym 61 analfabetów. W tym okresie na polach majątku odkopano monety rzymskie z I i II wieku. Przy kopaniu rowu odnaleziono złotą monetę z napisem "Princepa juventutis", wybitą przez Maksyma Cezara Germanika.
Po 1906 r. wieś pozostawała w rękach niemieckich. W 1926 r. należała do Ferdynanda Lekowa, właściciela również Głusek i Żakowic. Majątek miał 715,94 ha obszaru, w tym 557,22 ha ziemi uprawnej, 49,78 ha łąk i pastwisk, 88,72 ha lasów oraz 19,52 ha nieużytków (drogi, place, etc.). Do wyliczenia podatku, majątek wykazywał 2580 talarów tzw. czystego dochodu gruntowego. Po wojnie dobra przejął i znacjonalizował Skarb Państwa Polskiego.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Teki Dworzaczka (Regesty) Biblioteki Kórnickiej P.A.N.
Wielka genealogia Minakowskiego
Księga Adresowa Gosp. Rolnych Woj. Poznańskiego, 1926
Geoportal
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.