Skatalogowanych zabytków: 11209
Zarejestruj się
Miniatura Jankowice
2016, zdjęcie Tomek Malik
Miniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura JankowiceMiniatura Jankowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4392, 16.6173

Jankowice

Województwo:wielkopolskie
Powiat:poznański
Gmina:Tarnowo Podgórne
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 2492/A z 31.01.1952
Park:nr rej.: 161/A z 17.07.1968

Stan obecny

Pałac po zrewitalizowany został oficjalnie otwarty 13 maja 2018r. Gmina Tarnowo Podgórne wydała na ten cel 20 mln zł. Obecnie mieści się w nim Samorządowa Szkoła Muzyczna, Tarnowskie Centrum Senioralne oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Pomieszczenia pałacu można także wynająć do imprez komercyjnych.

Historia

Pałac zbudowany w 1803 roku wg projektu Dawida Gillyego dla Wawrzyńca Engestroma. Rozbudowany w 1912 roku wg projektu R. Sławskiego, na zlecenie Stefana Kwileckiego - Jankowice były własnością Jankowskich, potem od XIX w. zamieszkiwał tu W. Benzielster d\\\'Engestrom - poseł szwedzki w Warszawie. Następnie należały do Brezów, Kwileckich. W 1926 roku Jankowice należały do spadkobierców po Stefanii Kwileckiej. Jej dzieci zostały zamordowane przez Niemców.

Po zakończeniu II wojny światowej i przejęciu władzy przez komunistów, na mocy reformy rolnej 1944r. rozparcelowano majątek w Jankowicach. Na gruncie gospodarstwa folwarcznego utworzono spółdzielnię produkcyjną. W 1946 roku mieścił się w pałacu Ośrodek Doskonalenia Kadr Mechanizacji Rolnictwa, później Ośrodek Szkoleniowy Urzędu Wojewódzkiego, a od 1978 roku Ośrodek Pracy Twórczej Zrzeszenia Studentów Polskich. Na początku lat dziewięćdziesiątych cały obiekt został skomunalizowany na rzecz gminy Tarnowo Podgórne.

Opis

Budynek stanowi przykład wiejskiej willi w stylu klasycyzmu romantycznego. Po rozbudowie zatracił ciekawy kształt. Dodano boczne skrzydła piętrowe i portyk od frontu. Centralna część obecnego pałacu jest dość czytelną bryłą pierwotnej romantycznej willi.

Park

Park z pocz. XIX w. W południowo-zachodniej części parku, biegnie aleja kasztanowa; od niej odchodzi część parku o charakterze leśnym. Na południe od niego, w zwartym zadrzewieniu przeważają świerki pospolite. Warte uwagi jest miejsce między stawem a drogą do Edmundowa, gdzie na wzniesieniu rośnie kilkanaście świerków, spod których roztaczają się rozległe widoki na otaczające trawniki i zadrzewienia. W tej części, przy brzegu stawu uwagę przyciąga stara, rozłożysta wierzba krucha o obwodzie pnia 440 cm. Zachwyca ona swym widokiem, a jednocześnie jest perłą parku. W pobliżu niej znajduje się grupa jaworów. Przy północnym krańcu stawu w centralnej części rośnie okazały dąb szypułkowy o obwodzie 320 cm oraz pomnikowy platan klonolistny, o obwodzie 445 cm. W parku na stawie są 4 wyspy.

Na podstawie:
artykułu T. Czajka „Sąsiadka czytaj”, sierpień 2004

Inne

Oficyna z poł. XIX w., nr rej.: 161/A z 17.07.1968

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 6 lat i 8 miesięcy temu
Budynek palacu zrujnowany , jest we wladaniu gminy Tarnowo Podgorne , podobno wlasciciel odnalazl sie. czeka na to zeby Panstwo wyremontowalo to en palac - jest chory .
Jankowice – zespół pałacowo –parkowy z XVIII -XIX w.
Odnowiony pałac z XVIII-XIX w w w stylu klasycyzmu romantycznego .
Zespół pałacowo –parkowy wraz z pałacem jest własnością gminy Tarnowo Podgórne
i jest udostępniony mieszkańcom i turystom .
Wokół pałacu znajduje się zadbany krajobrazowy park (pow. aż 18 ha ) z pomnikowym drzewostanem .
Jankowice to wieś w pow. poznańskim w Wielkopolsce . ,PS.. ,dodaje aktualne zdjecia .