Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Barcinek
2012, zdjęcie Tymoteusz Słowikowski
Miniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura BarcinekMiniatura Barcinek

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Barcinek
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.936, 15.5898

Barcinek

Berthelsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Stara Kamienica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVI, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: A/751/661/J z 7.10.1980
Park:nr rej.: A/752/708/J z 10.11.1981

Stan obecny

Ruiny pałacu znajdują się na terenie dawnego folwarku, na południowym brzegu rzeki Kamienicy w zachodniej części wsi przy drodze do Starej Kamienicy. W chwili obecnej zachowała się wieża zwieńczona zdezelowanym hełmem, ściany nośne oraz pomieszczenia parteru i piwnic.

Historia

Pałac w Barcinku zbudował w roku 1772 hrabia von Rothkirch na miejscu wcześniejszego założenia z XVI wieku. Mówi o tym zachowana w murze okalającym założenie kamienna arkada bramy z datą 1565 roku. W trakcie przebudowy około 1890 roku, dobudowano od strony północnej wieżę. Zmieniono wtedy również wystrój wnętrz powyżej parteru, oraz elewację na modny w tym okresie eklektyzm.
Do roku 1945 była własnością rodziny von Wartenberg i ich spadkobierców : Kathrin Schwarz von Warburg wraz z Margarethe Elzel. Po wojnie pałac miał stanowić letnią rezydencję Prezydenta Rzeczpospolitej, lecz ostatecznie został przekazany miejscowemu PGR-owi.

Opis

Budowla została założona na planie prostokąta, wysokość sięgała trzech kondygnacji.

Park

Park.

Inne

Bramka w ogrodzeniu, nr rej.: A/751/661/J z 7.10.1980
Zdjęcie archiwalne ze strony : fotopolska.eu dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawarok i 4 miesiące temu
Pałac do końca lat 60. był ośrodkiem wypoczynkowym, PGR dostał obiekt jakieś dwie dekady po śmierci Bieruta. Z opisu wielu osób (na kilku stronach i w przewodnikach) wynika, jakby PGR miał już pałac w latach 50. (SW, komentarz z FB).