Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Piechowice - Pakoszów

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Piechowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII, XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 630/619 z 1.09.1959
Park:nr rej.: 631/506/J z 3.12.1977

Stan obecny

Po 2WS był Domem Dziecka a następnie budynkiem mieszkalnym . W 2004r. przeszedł w ręce potomków ostatnich właścicieli , którzy od 2012r.po remoncie utworzyli w nim Hotel Pakoszów

Historia

Pałac zbudowany na pocz. XVIIIw. Przez Schaffgotschów . Zakupiony w 1725 roku przez Johanna Martina Gottfrieda – burmistrza Jeleniej Góry tytułującego się „kupcem królewskim – przerobiony na bielarnię lnu .. W 1741 posiadłość przeszła na rzecz Georga Friedricha Smitha, który poślubił wdowę po Gottfriedzie. Dzięki mariażowi pałac w 1771 roku przeszedł w ręce rodziny Hessów. W tym czasie pałac został poddany drobnym przebudowom. W latach 1768 i 1777 Pakoszów odwiedził król Prus Fryderyk Wielki. W rekach rodziny Hess pałac znajdował się do końca 1945 roku.

Opis

Obecnie jest to budowla barokowa, zbudowana na planie prostokąta z bocznymi ryzalitami, dwukondygnacyjna, dwuprzęsłowa, kryta łamanym dachem. Wewnątrz zachowały się pomieszczenia sklepione kolebkowo, ze skromnymi dekoracjami stiukowymi , kominkami i klasycystyczną stolarką. Obecnie najcenniejszą ozdobą pałacu jest dekoracja narożnego saloniku z kominkiem. Ściany tego małego wnętrza wyłożone są XVIII wiecznymi fajansowymi płytkami z Delft. Kafelki dekorowane są przedstawieniami figuralnymi o motywach rodzajowych i biblijnych. 
Dokładna data budowy Pałacu Pakoszów nie jest znana. Początkowo prawdopodobnie należał do rodziny Schafgottsch. Pierwszym udokumentowanym właścicielem był John Martin Gottfried, zięć Christiana Menzla. 
Obecny, późnobarokowy wygląd nadała obiektowi przebudowa z 1725 r. 
Obiekt służył Johnowi Martinowi Gottfriedowi jako jako reprezentacyjne pomieszczenia mieszkalne oraz manufaktura wybielająca najwyższej jakości len. 
Podczas obecnej przebudowy odnaleziono w części zewnętrznej ściany dawny zbiornik służący wybielaniu i duży komin do produkcji potażu.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.