Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Tylice
Zdjęcie Andrzej M

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MTymoteusz Słowikowski

Tylice

Tillitz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:toruński
Gmina:Łysomice
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Dwór z pocz. XX w.

Zespoł dworsko-parkwoy w Tylicach o powierzchnii 2,20 ha jest pozostałością po dawnym parku krajobrazowym z połowy XIX wieku. Dworek z miniparkiem położony jest po wschodniej stronie drogi prowadzącej do Zakrzewka. Front z wejściem do dworku jest zwrócony ku południowi.

W 1909 roku dworek posiadał od wschodu niewielką dobudówkę, która prawdopodobnie spełniała funkcję rządówki.

Dwór został wzniesiony w trzeciej ćwierci XIXw. Na mapie pochodzącej z 1909r. wokół pałacu zaznaczony jest park, staw i zabudowania folwarczne otoczone fosą. Wyspa połączona była z brzegiem stawu drewnianym mostkiem od strony dworu.
W wyniku przeprowadzonych w latach 80-tych prac remontowych rozebrano piece kaflowe, podzielono przedsionek ścianką działową, zamalowano malowidła herbowe zdobiące sufit reprezentacyjnego holu, wymieniono pokrycie dachu na eternit falisty, przebudowano północne schody ogrodowe, zniszczone zostały detale architektoniczne.

tekst: Robert Rabant 2011

Właścicielami Tylic byli: od 1896 r. Bolesław Donimirski, od 1911r. Jan Buczkowski, od 1925 r. wdowa Anastazja Buczkowska z trojgiem dzieci, dwa lata później jedynym właścicielem majątku zostaje Zdzisław Buczkowski. W czasie okupacji hitlerowskiej właściciel Tylic ginie w Oświęcimiu. W 1942r. majątek przejmuje III Rzesza Niemiecka. Po II wojnie światowej obszar dworski przechodzi na własność Skarbu Państwa Polskiego, a użytkuje Państwowe Gospodarstwo Rolne w Sławkowie. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku Agencja Własności Rolnej dokonuje podziału majątku, którego część obejmująca m.in. dwór i zabudowania folwarczne należą do Piotra Czajkowskiego.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.