Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się
Miniatura Wągrowiec - Durowo
Dla Portalu PolskieZabytki Renia Szczepanek 2015
Miniatura Wągrowiec - DurowoMiniatura Wągrowiec - Durowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wągrowiec - Durowo
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8319, 17.2085

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Wągrowiec - Durowo

Wongrowitz - Durowo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:wągrowiecki
Gmina:Wągrowiec
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Nadleśnictwo Durowo.

Historia

Dwór z ok. poł. XIX w.
Tereny te należały poczatkowo do cystersów łekneńskich, a następnie wągrowieckich. Pierwszy raz w zapiskach Durowo zostało wymienione dopiero w XVIII w. Dzierżawcami w tamtym okresie byli Kraszewscy, następnie Szawczyńscy i Gorzewscy. Po III rozbiorze Polski Prusacy utworzyli tu folwark, a następnie domenę rządową. W 1885 r. na Durowo składała się wieś będąca siedzibą gminy oraz dominium - wieś szlachecka - o rozległości 2428 mórg. Sam folwark Durowo posiadał 451 mórg oraz 12 domów ze 136 m-cami, w tym 118 katolików i 18 ewangelików; 58 analfabetów. Właścicielem był Polak nazwiskiem Kegel. Majątek posiadał też polskiego dzierżawcę - Józefa Mieczkowskiego, ożenionego z Ksawerą Szulczewską, córką Onufrego i Józefy ze Skarżyńskich. Ta po rodzicach i siostrze posiadała majątek Bobrowniki. Już w 1900 r. rząd pruski zabrał majątek Keglom. Oficjalnie nadleśnictwo utworzono tu po odzyskaniu niepodległości Polski w 1920 r. W 1925 r. nadleśnictwo weszło w skład utworzonej rozporządzeniem Rady Ministrów Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Józef Mieczkowski umarł w 1901 r., zaś wdowa sprzedała Bobrowniki i mieszkała w Wągrowcu, gdzie zmarła w 1919 r. pozostawiając syna i córkę. Ziemie folwarku przeznaczono głównie pod zalesienie, a także niewielkie osiedle domków jednorodzinnych, położone na wschód od dworu. Po 2. wojnie światowej dwór został znacznie rozbudowany i do dzisiaj pełni funkcję siedziby Nadleśnictwa.
Źródła:
Historia nadleśnictwa i zdjęcie archiwalne - Serwis internetowy Nadleśnictwa Durowo, link:
http://www.durowo.pila.lasy.gov.pl/historia#.WIvF9U9R3w0
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Teki Dworzaczka (Monografie, Regesty) Biblioteki Kórnickiej P.A.N.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór wzniesiony na planie przypominającym literę "L". Składa się z trzech zasadniczych brył, parterowych, nakrytych dachami dwu, i wielospadowymi. Wejścia do budynku znajdują się od strony płd i na płd-wschodnim narożniku. Najstarsza część budynku stojąca w dłuższej osi w kier. N-S (widoczna na fotografii archiwalnej) po remoncie zachowała oryginalny, lekko klasycyzujący detal architektoniczny. Usunięto tylko wejście pośrodku ryzalitu, osłonięte niegdyś drewnianym daszkiem. Część dostawiona do dworu od północy jest zapewne współczesna.

Park

Na działce ew. nr ...9079 ze stojącym pośrodku dawnym dworem, zachowały się fragmenty drzewostanu, które zapewne stanowią pozostałości parku. Po wschodniej str. dworu o pow. 0,2 ha, przy Jeziorze Durowskim w części płd. o pow. 0,4 ha i w części północnej działki - 0,2 ha. Resztę terenu stanowią łąki lub nieużytki (Geoportal, 19.01.2017 r.).

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.