Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Radomierz
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura RadomierzMiniatura RadomierzMiniatura RadomierzMiniatura RadomierzMiniatura RadomierzMiniatura RadomierzMiniatura RadomierzMiniatura RadomierzMiniatura RadomierzMiniatura Radomierz

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Radomierz

Seiffersdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Janowice Wielkie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVII-XVIII w.
Obiekt:dwór, nr rej.: A/917/533/J z 21.06.1979
Park:nr rej.: A/918/529/J z 15.06.1979

Historia

Dwór / dom nr 3/, z około poł. XVI w.
Na początku XVI w. wieś weszła w posiadanie Schaffgotschów, którzy prawdopodobnie byli fundatorami dworu. Około 1650 r. majątek przeszedł na własność rodziny Benchel i Vechtritz, którzy posiadali dwór do 1876 r. Po pożarze w roku 1776 obiekt przebudowano.
Na początku XX w. majątek kupił Bruno Kaffler.
W okresie międzywojennym w dworze znajdował się dom dziecka, prowadzony przez siostry zakonne.

Opis

Dwór na rzucie prostokąta z narożnikowymi półokrągłymi alkierzami. Obiekt podpiwniczony, zachowane sklepienia kolebkowe i kamienny renesansowy portal. Do głównego wejścia prowadzi kamienny, jednoprzęsłowy most, co sugeruje, że być może kiedyś obiekt otaczała fosa. Na osi fasady znajduje się barokowy portal zwieńczony nadprożem, nad którym wmurowane są dwa rzędy kwadratowych kamiennych kartuszy herbowych, m.in. Schaffgotschów i Zedlitzów. Otwory okienne ujęte są w renesansowe obramienia.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...7 miesięcy temu
Urokliwy dwor w Radomierzu przechodzi obecnie remont :). Juz sama "lwia" kolatka zacheca do zerkniecia do srodka, choc dworu pilnuje olbrzymi czworonog niewiele od lwa mniejszy:)...Sam wlasciciel...bardzo mily i pogodny pan...zechcial pokazac nam kilka dworskich zakamarkow. Zdradzil nawet, ze remontujac wlasnie piwnice natrafil na tajne zamurowane przejscie z waziutkimi schodami wiodacymi na gore, co widac na jednym ze zdjec. Moze natrafi jeszcze na jakies skarby czemu mu serdecznie zyczymy...tym bardziej, ze jak narazie czeka...jak zdradzil...na dofinansowanie projektu.