Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Mniszków
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura MniszkówMiniatura MniszkówMiniatura MniszkówMiniatura MniszkówMiniatura MniszkówMiniatura Mniszków

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerJoanna Kwoka

Mniszków

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Janowice Wielkie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: A/913/605/J z 26.02.1980

Stan obecny

.U schyłku wojny - urządzono we dworze lazaret wojskowy a następnie izbę porodową dla okolicznych kobiet . W latach 1947 - 1951 był siedzibą grupy poszukiwawczej rud uranu w rejonie Mniszkowa .W latach 70 - tych podupadł, ale obecny prywatny właściciel całkowicie go odrestaurował.

Historia

Pierwotny dwór powstał prawdopodobnie w XIII w., a jego właścicielem był Albert Bavarus. W okresie największego rozkwitu posiadłości związanego z wydobyciem miedzi, Bavarus sprzedał ją właścicielowi pobliskiego zamku Bolczów Clericusowi Bolcze. Był to rok 1374. Kolejnym gospodarzem został, w roku 1434, Hermann Czirn, a następnie Hans Kunz i potem Hans z Lubomierza. W latach 1543 - 1561 rządzili tu bracia Hans i Franz Heilmann, ówcześni panowie zamku Bolczów. Od 1679 r. wieś należała do hrabiego von Promnitz.Na pozostałościach dawnego dworu powstał w I poł. XVIII w. nowy, istniejący do dnia dzisiejszego. Prawdopodobnie został zbudowany jako siedziba kupca bławatnego z Jeleniej Góry o nazwisku Geier. W końcu XVIII w. majątek nabyli właściciele pałacu w Janowicach, hrabiowie von Stolberg - Wernigerode. Przebudowali oni dwór w 1780 r. nadając mu dzisiejszy wygląd. Powstały wówczas, zachowane do dziś, malowidła ścienne we wnętrzach, drewniane stropy i czterospadowy dach. 
W 1908 r. posiadłość kupił, z inicjatywy młodszej siostry Julii, szlachcic z Westfalii Albrecht von Ledebour, który porzucił karierę wojskową w armii pruskiej i wraz z drugą siostrą Matyldą zamieszkał w Mniszkowie przyjmując posadę sekretarza hrabiego Hermanna zu Stolberg - Wernigerode, właściciela majątku w Janowicach. Albrecht von Ledebour przebudował nieznacznie, kryty jeszcze wówczas słomą, dwór. 
W 1921 r., zmuszony sytuacją finansową, Albrecht von Ledebour sprzedał posiadłość rodzinie Renthe, która pozostała tu do 1945 r

Opis

Dwór wzniesiony na planie prostokąta, dwutraktowy z sienią na osi z dwoma przybudówkami, jednopiętrowy z użytkowym poddaszem. Elewacje zwieńczone drewnianym gzymsem. Elewacja frontowa pięcioosiowa. Ganek podparty dwoma drewnianymi słupami.
Szkieletowa konstrukcja piętra, utworzona z symetrycznej dekoracji poziomych rygli i ukośnych zastrzałów.

We wnętrzach zachowały się stropy pokryte malaturą, boazeria drewniana, fragmenty polichromii ściennej, polichromowane tralki balustrady schodów i barokowe drewniane drzwi na piętrze.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.