Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Komarno

Kammerswaldau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Janowice Wielkie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 2 poł. XVII, XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: A/910/914/J z 30.05.1988
Park:nr rej.: A/911/859/J z 4.02.1985

Stan obecny

Po II wojnie światowej w pałacu miał siedzibę PGR, a następnie była tu szkoła i dom dziecka. Obecnie należy do prywatnego właściciela .

Historia

Prawdopodobnie w tym iejscu od XIIIw. Istniał zamek rodziny von Zedlitz. Zamek był czteroskrzydłowy, posiadał wieżę i mały dziedziniec, a całość otaczała fosa. Prowadził do niego most zwodzony, zastąpiony w XVIII w. mostem kamiennym. Dzisiejszą formę budowla uzyskała w XVII w., w epoce baroku. W 1770 r. jako gospodarz figuruje Jan August von Bothmar. Po jego śmierci w 1804 r., kolejnym właścicielem został generał Lindner, a następnie, od 1830 r. pani von Stosch de domo Mostowska. Osiem lat później mieszkali tu już Luise i Johann Friedrich Lösch. W 1842 r. Luise Lösch zleciła przebudowę pałacu. Zlikwidowano zabudowania gospodarcze, zasypano fosę i rozebrano most. Dziedziniec wewnętrzny pokryto metalową konstrukcją z lufcikiem w środku. Konstrukcja ta została zastąpiona w 1870 r. piramidalnym dachem szklanym. W 1893 r. rozebrano pozostałości wieży i na jej miejscu powstała przybudówka mieszcząca salę jadalną. Do 1922 r. Komarno należało do Heinricha Balthasara von Loesch, którego syn był ostatnim właścicielem majątku. Zmarł on w 1945 r. w obozie dla uciekinierów.

Park

Na Zach od pałacu położony jest park ze starodrzewem przechodzący w las w którym znajduje się kamienny taras widokowy z ładnym widokiem na Karkonosze .

Inne

Niegdyś most zwodzony - obecnie stały, kamienny.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.