Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Brody
M. E. Wojciechowscy
Miniatura BrodyMiniatura BrodyMiniatura BrodyMiniatura BrodyMiniatura BrodyMiniatura BrodyMiniatura BrodyMiniatura BrodyMiniatura BrodyMiniatura BrodyMiniatura BrodyMiniatura Brody

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Karol Barsolis Turysta Kulturowy Tomek Malik

Brody

Województwo:wielkopolskie
Powiat:nowotomyski
Gmina:Lwówek
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 1419/A z 11.04.1973
Park:nr rej.: 1683/A z 4.04.1975

Historia

Pałac z XIX w. Po 1910 roku dobudowano skrzydło z salą balową. - Brody w średniowieczu należały do Brockich herbu Łodzian, potem kolejno Bukowieckich i Marszewskich. W latach 1827-1863 właścicielem był Konstanty Szaniecki. Właścicielami majątku w 1939 roku była rodzina von Pflug.

Opis

Budynek neorenesansowy, nawiązujący swoją architekturą do zamków francuskich z XVI w. Budynek ma dwie wieże i dziedziniec wewnętrzny przebudowany ok.1910 roku na okazały holl z malowidłami na ścianach.

Park

Park z 1 poł. XIX w.

Inne

Kaplica z mauzoleum z k. XIX w., nr rej.: 2148/A z 25.03.1988
Zespół folwarczny z 2 poł. XIX w., nr rej.: 2149/A z 31.03.1988
Gorzelnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 8 lat i 3 miesiące temu
Pałac Sczanieckich w Brodach należał do Polskiej szlacheckiej rodziny Sczanieckich .

Pałac Sczanieckich w Brodach był świadkiem narodzin (20 maja 1804 r) najwybitniejszej kobiety XIX w - Emilia Sczaniecka . Należąca do najwybitniejszych postaci historii Wielkopolski, Emilia Sczaniecka
Za działalność charytatywna w 1835 r Paryskie Towarzystwo Montyona i Franklina przyznało Sczanieckiej złoty medal za poświęcenie w pracy samarytańskiej w lazaretach ,szpitalach , sierocińcach itp. .
Pomimo iz przezyla 92 lata walcząc o wolność i niepodległość Polski, Emilia Sczaniecka
nie doczekała wolnej Polski .
Pałac Sczanieckich w Brodach za działaność patriotyczna rodziny Sczanieckich przeciwko zaborcy zostal odebrany przez zaborców i został ( niby sprzedany -ha ha ) rodzinie Von Plfug .

Pałac Sczanieckich w Brodach po II wojnie znowu należał i należy do Polski .

Obecnie jest wyremontowany , Obok pałacu znajduje sie drewniany kościól z XVIII w.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 5 lat i 11 miesięcy temu
Karol Barsolis patriota -ponownie po 2 latach ------ Pałac Sczanieckich w Brodach był świadkiem narodzin (20 maja 1804 r) najwybitniejszej kobiety XIX w - Emilia Sczaniecka . Należąca do najwybitniejszych postaci historii Wielkopolski, Emilia Sczaniecka
Za działalność charytatywna w 1835 r Paryskie Towarzystwo Montyona i Franklina przyznało Sczanieckiej złoty medal za poświęcenie w pracy samarytańskiej w lazaretach ,szpitalach , sierocińcach itp. .Pomimo iz przezyla 92 lata walcząc o wolność i niepodległość Polski, Emilia Sczaniecka .nie doczekała wolnej Polski .Pałac Sczanieckich w Brodach za działaność patriotyczna rodziny Sczanieckich przeciwko zaborcy zostal odebrany przez zaborców i został ( niby sprzedany -ha ha ) rodzinie Von Plfug .

Pałac Sczanieckich w Brodach po II wojnie znowu należał i należy do Polski .

Obecnie jest wyremontowany , Obok pałacu znajduje sie drewniany kościól z XVIII w.