Skatalogowanych zabytków: 11226
Zarejestruj się
Miniatura Bolechowo
Zdjęcie Marek Kujawa 2010
Miniatura BolechowoMiniatura BolechowoMiniatura Bolechowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.5443, 16.99

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaDaniel BrzezińskiJakub Andrzejewski

Bolechowo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:poznański
Gmina:Czerwonak
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIX-XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 2213/A z 12.09.1991
Park:nr rej.: 1949/A z 3.09.1984

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pałac z 1 poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o Bolechowie pochodzi z 1252 r., wówczas wieś znalazła się wśród innych miejscowości nadanych przez Przemysła I Cysterkom. W ówczesnych dokumentach nazwa widnieje jako Bolechow, Bolechow Mayus, a także Bolechowo Wielkie (w odróżnieniu od Bolechówka - wcześniej, przed XVII w. zwanego Bolechowcem lub Bolechowem Małym). Od czasów kasaty zakonu w XVIII w. majątek przeszedł w ręce rodziny von Trescow. Dla nich zbudowano tu istniejący pałac, przebudowany pod koniec wieku, a na pocz. XX w. gruntownie rozbudowany. W XIX w. w majątku funkcjonowała też cegielnia, która zaopatrywała Twierdzę Poznań oraz inne budynki w materiały budowlane. W 1873 r. dobra te kupił Zygmunt Szułdrzyński należący do bogatej rodziny będącej w posiadaniu wielu dóbr, m.in. majątków Sierniki i Lubasz.. Z tej rodziny pochodził Jan Szułdrzyński, kawaler maltański (1903 - 1986). Synem Zygmunta był Tadeusz, ur. w 1906 r. w Bolechowie, zamordowany przez Rosjan w Charkowie w 1940 r. W 1926 r. majątek zarządzany był przez Tadeusza Szułdrzyńskiego, który zasłynął z organizacji na terenie swoich posiadłości pierwszych w kraju wystaw maszyn rolniczych, liczył wówczas 970ha i posiadał własną gorzelnię.


Opis

Pałac eklektyczny z elementami klasycystycznymi. Budynek piętrowy składający się z trzech brył. Korpus główny znajduje się w środku, nakryty jest czterospadowym dachem, mieszczącym użytkowe poddasze. W osi wejściowej posiada balkon z czterokolumnowym portykiem jońskim, u góry znajduje się balustrada. Skrzydła są dość znacznie wysunięte w stos. do korpusu, posiadają dachy płaskie, w zachodnim znajduje się sala balowa. Elewację i ściany boczne upiększają rzędy pilastrów z ozdobnymi wolutami.

Park

Park z początku XIX w. o pow. ok. 3,2ha. zaniedbany, o zatartym dawnym układzie przestrzennym. Na jego obwodzie zachowały się resztki zabytkowej alei grabowej. Rośnie tu cenny starodrzew z okazami drzew zbliżonymi do wymiarów pomnikowych, a także pomniki przyrody: wiąz o obw. w pierśnicy 320cm i białodrzew o obw. ok. 390 cm. Uroku parkowym wnętrzom dodaje płynący tu strumień. W części północnej parku znajduje się kaplica zbudowana w 1899 r., w niszy nad wejściem umieszczono figurę Matki Boskiej, wykonanej według Madonny sykstyńskiej Rafaela. Pomimo zaniedbań park jest nadal cennym i pięknym skupiskiem wysokiej zieleni.

Inne

Zabudowania folwarczne z XIX i XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Halszka Bananka6 lat i 4 miesiące temu
Budynek bardzo zniszczony. Obiekt wygląda jak w remoncie, w rzeczywistości od wielu lat wygląda tak samo. W jednej z części prawdopodobnie ktoś mieszka. Teren pilnowany. Miejsce robi wrażenie. Nie sposób przejść obojętnie.