Skatalogowanych zabytków: 11334
Zarejestruj się
Miniatura Bierzglin
Zdjęcie Marek Kujawa

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bierzglin
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Bierzglin

Bierschlin

Województwo:wielkopolskie
Powiat:wrzesiński
Gmina:Września
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność J.S.T. Świetlica.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
W 1880 r. Bierzglin oraz Bierzglinek należały do dóbr wrzesińskich. Folwark wymieniany w Bierzglinku liczył 1819 mórg. W Bierzglinie obecne gospodarstwa powstały zapewne dopiero na początku XX w., stąd też budowa dworu datowana jest na 1910 r. Nowo powstałe gospodarstwa zajęli głównie rolnicy niemieccy. W 1926 r. na terenie gminy Bierzglin znajdowały się dwa duże folwarki. Większy liczył 179 ha, w tym 173 ha ziemi ornej. Dawał 546 talarów czystego dochodu gruntowego a jego właścicielem był Fritz Nehring . Mniejszy liczył 119 ha, w tym 118 ha ziemi ornej i dawał 428 talarów dochodu. Jego właścicielką była Bertha Raymann. Właśnie do niej należał opisywany dwór. W 1930 r. wieś liczyła 330 mieszkańców. Oprócz Nehringa wśród właścicieli ziemskich wymieniani są: Gottfried Raymann (119 ha), Scheske Franciszek (68 ha) i Teichman Karol (53 ha). W latach 1939-45 miejscowość otrzymała nazwę od nazwiska właściciela, Helmutha Raymanna ? Raymannsruh. Zasłużył się on hitlerowcom tym, że wysyłał sygnały świetlne i radiowe dla niemieckiego lotnictwa. 1 września 1939 r. został złapany i rozstrzelany przez Wojsko Polskie. Po 2 wojnie światowej majątki powyżej 100 ha zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. W budynku dworu przez wiele lat mieściły się mieszkania, Obecnie spełnia on funkcję świetlicy wiejskiej.
źródła:
Mapster
Wikipedia
Geoportal
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich...
Księga Adresowa Gospodarstw Rolnych Woj. Poznańskiego 1926
Księga Adresowa Polski 1930
Zdjęcie: Oficjalny fanpage wsi Bierzglin na Facebooku.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny, parterowy, nakryty łamanym, mansardowym dachem krytym dachówką, z facjatkami i lukarnami w obu kondygnacjach mansardy. W fasadzie niewielki dwukolumnowy portyk dźwigający balkon, nad którym wznosi się dwuosiowa wystawka zwieńczona trójkątnie z oculusem.

Park

We wsi brak typowego parku dworskiego. zachowały się za to wyraźne relikty trzech największych założeń rezydencjonalnych. W położonym najbardziej na południe zachowane są relikty parku o pow. 0,2 ha. Tu część gospodarcza znajdowała się po zachodniej stronie drogi. Całość przed wojną mogła mieć około 6 ha powierzchni. Drugie założenie przylega od północy do pierwszego, tam też stoi opisywany dwór, niegdyś w otoczeniu 0,5-hektarowego parku. Trzecie leży kilkadziesiąt metrów na północ, po wschodniej stronie drogi. Obecnie widać tu jedynie nieużytki i rosnące sporadycznie pojedyncze drzewa. Tam niewielki ogród od płd.-wschodu nie miał więcej niż 0,2 ha.

Inne

Pozostałości parkanu z pocz. XX w.
Tzw. Krzyż Nehringów oraz prywatny cmentarz tej rodziny
Stara szkoła z pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Daniel Brzeziński4 lata i 3 miesiące temu
w odległości ok. 60 m od opisanego wyżej dworu ( 52.317387° 17.635516°) znajduje się drugi dwór (prawdopodobnie starszy), oba zostały opisane w "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, M.P. Libicki" (strony 22/23)