Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2872, 17.3154

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawarobert rydwelski

Bagrowo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:średzki (wielkopolski)
Gmina:Dominowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 556/Wlkp/A z 31.10.2007

Stan obecny

Mieszkania prywatne

Historia

Dwór został wybudowany na pocz. XX w. jako własność Fundacji "Zakłady Kórnickie" imienia W. Zamoyskiego. Istniał tu wówczas folwark, do którego w 1926 r. należało 337ha. ziemi ornej.
Władysław Zamoyski uczestniczył w pracach emigracji polskiej. Był m.in. prezesem Instytucji Czci i Chleba, członkiem - założycielem Polskiego Towarzystwa Literacko - Artystycznego, współpracownikiem prowadzonego przez siostrę Marię stowarzyszenia pomocy polskim emigrantom we Francji "Opieka Polska". W 1920 powrócił do Polski. Nie założył rodziny, majątek wraz z Biblioteką Kórnicką przekazał narodowi polskiemu, tworząc fundację Zakłady Kórnickie.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny, z wystawką nad gankiem, przekryty dachem naczółkowym. Poprzedzony gankiem o czterech kolumnach, nad mim półokrągły balkon.

Park

Park krajobrazowy z przełomu XIX i XX w. o pow. około 3ha. Zdewastowany, głównie na skutek niekontrolowanego wyrębu drzew i rozrostu samosiewów i odrostów korzeniowych. Starodrzew zgrupowany jest w jego południowej części, rosną tu drzewa w wieku 100-120 lat.

Inne

Zabudowania gospodarcze z XIX / XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Maciej Kaminski10 lat i 8 miesięcy temu
W prawej czesci budynku mieszkała moja ciocia (siostra mojego dziadka). Pamietam spędzone tam wakacje w dziecinstwie,(lata85-90) bieganie na drugie piętro po kręconych schodach, oraz wychodzenie w niedziele do koscioła frontowymi drzwiami (czulismy sie z bratem jak hrabiostwo). pamietam jak pływalismy w takim jakby rowie ale takim wyłozonym betonowymi bloczkami i bieganie po stogach siana i skakanie z nich:-) bardzo lubiłem przebywac w bagrowie u cioci.