Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Bagdad
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura Bagdad

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka

Bagdad

Województwo:wielkopolskie
Powiat:pilski
Gmina:Wyrzysk
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A-325 z 13.01.1981

Stan obecny

Gospodarstwo produkcyjne, którego właścicielem jest Stadnina Koni Dobrzyniewo

Historia

Pałac z poł. XIX w.
W XIX w. majątek w Bagdadzie należał już do Chłapowskich. Dla nich to wybudowano tu w połowie wieku parterowy dwór. W końcu XIX w. dobudowano do niego neogotyckie skrzydło, w tym stylu dokonano też przebudowy dworu, upodobniając go do pałacu. W 1926 roku pałac i majątek należał do Mieczysława Chłapowskiego - późniejszego starosty powiatu wyrzyskiego i liczył 490 ha ziemi ornej. Prowadzono tu m.in. specjalizowaną hodowlę bydła holenderskiego. Mieczysław Chłapowski był niestrudzonym działaczem społecznym, popularyzatorem wiedzy rolniczej i politykiem. Był właścicielem majątku do 1939 r. Zmarł w 1947 r., a jego żona Emilia w 1974 r. Obije pochowani zostali w Gleśnie.
Bagdad leży na turystycznym szlaku rowerowym Eurorouth-R1, wiodącym z francuskiego Calais do rosyjskiego Kaliningradu.

Opis

Budynek wybudowany na planie wydłużonego prostokąta. Starsza bryła parterowa, z dwuspadowym dachem z lukarnami umieszczonymi symetrycznie, mieszkalnym poddaszem i wystawkami w obu elewacjach, które nadbudowano neogotyckimi sterczynami. Zachodni szczyt mieszkalny ze skromną dekoracją neogotycką. Do wschodniej elewacji starego dworu dostawiono późniejsze, piętrowe, neogotyckie skrzydło. W osi wejściowej elewacji południowej znajduje się portyk filarowy, podtrzymujący taras nad którym na kartuszu widnieje herb \\\\\\\\\\\\\\\"Dryja\\\\\\\\\\\\\\\" Chłapowskich. W elewacji północnej, od strony podwórza gospodarczego znajduje się ganek z balkonem, z neogotyckimi rozetami.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w. o pow. około 2 ha. Zadbany, o przejrzystym układzie parkowych wnętrz. Rośnie tu starodrzew w wieku 100-150 lat, reprezentowany przez typowe parkowe gatunki drzew.

Inne

Zabudowania folwarczne z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

fajnie sobie zwiedzasz Marku .tylko pozazdroscic i pojechac tam .

Pozdrawiam Karol Barsolis
piotr kałecki6 lat i 3 miesiące temu
tak to prawda jest to wspaniały pałac i piękny park ,, mieszkam tu od 33 lat i jakoś mnie nie ciągnie do miasta ,zawsze będę tu wracał. lecz teraz ktoś pałac kupił ,i tak naprawdę nikt nie wie co będzie . czy ktoś może mi odpowiedzieć jesli kupił ktoś ten pałac czy musi zostawić herb i inne znaki jako zabytek.
Bogdan Adler6 lat i 3 miesiące temu
Elementami umowy podpisywanej przy zakupie takiego obiektu są zawsze - warunki stawiane przez Konserwatora Zabytków - zwykle wymagające zachowania stanu pierwotnego architektoniki , konstrukcji i wystroju obiektu ... Tak więc wszelkie balkony , kolumny , tralkowania , karnelaże , plafony , herby , płaskorzeźby a nawet zabytkowe freski musza być zachowane i fachowo odnowione ... Tyle teoria .......... W praktyce - jeśli kupujący jest działaczem ugrupowania posiadającego władzę - to wszystko jest możliwe .... :-)