Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Antonin

Województwo:wielkopolskie
Powiat:ostrowski (wielkopolski)
Gmina:Przygodzice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacu myśliwskiego z 1 ćw. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: KS.Z.I.2/28/48 z 6.03.1948
Park:nr rej.: 719/A z 25.09.1995

Stan obecny

Hotel i restauracja

Historia

Pałac myśliwski z 1822 r
Pałac w Antoninie wybudowano dla Namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego - księcia Antoniego Radziwiłła w latach 1822 - 1824. Projektantem budynku był Karol Fryderyk Schinkl - twórca m.in. zamku w Kórniku. Antoni Radziwiłł, ordynat nieświeski, ołycki, przygodzicki był nie tylko politykiem zaangażowanym w sprawy polskie ale i artystą, malarzem i kompozytorem. Dlatego jego gościem w pałacu w Antoninie bywał młody ale znany już Fryderyk Chopin. Na elewacji pałacu znajduje się tablica która upamiętnia te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy znajduje się pomnik kompozytora. Kolejnym właścicielem pałacu był ks. Ferdynand Radziwiłł - poseł do parlamentu Rzeszy, członek Pruskiej Izby Panów, poseł do sejmu ustawodawczego w 1919 r. i pierwszy prezydent odnowionego po 1 W.Św. Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
W latach 1939-1944 właścicielem pałacu był Adolf Hitler. Podarował mu go w 1939 roku ówczesny właściciel Książe Michał Radziwił. Po zakończeniu wojny mieścił się tu ośrodek kolonijny. Dzięki staraniom Jerzego Waldorffa w latach 1975 ? 1978 budynek został wyremontowany i obecnie znajduje się tu hotel i restauracja.

Opis

Jest to budynek czterokondygnacyjny, stworzony z drewna o konstrukcji ryglowej, usytuowany na planie krzyża greckiego z centralną salą na całej wysokość pałacu. Dookoła sali mieszczą się dwie kondygnacje balkonów. W trzech skrzydłach umieszczono pokoje, a w czwartym klatkę schodową. Na środku sali zbudowano piec z kominkiem ozdobionym okazałymi porożami. Do ośmiobocznego korpusu dostawiono cztery niższe skrzydła wybudowane na planie kwadratu. Na samym szczycie dachu umieszczono widokowy belweder. Wnętrze korpusu głównego zajmuje wielka sala o ozdobnym stropie, wsparta na filarze mieszczącym przewody kominowe.Cały wystrój wnętrza ze scenami polowań podkreśla myśliwski charakter pałacu.

Park

Park z pocz. XIX w. o pow. 12 ha w stylu angielskim, ze stawem i pomnikowymi okazami drzew. Na środku stawu, na wysepce znajduje się symboliczny nagrobek córek Antoniego Radziwiłła.

Inne

Kaplica grobowa Radziwiłłów z 1. poł. XIX w., nr rej.: 906/A z 20.07.1970

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 4 lata i miesiąc temu
Ladny palac mysliwski w Antoninie . niestety ostatni wlasciciel to zwykla s w i m i a ni emi ecka - książe Michał Radziwił. .