Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Antonin
2013, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura AntoninMiniatura Antonin

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.5168, 17.8506

Antonin

Województwo:wielkopolskie
Powiat:ostrowski (wielkopolski)
Gmina:Przygodzice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacu myśliwskiego z 1 ćw. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: KS.Z.I.2/28/48 z 6.03.1948
Park:nr rej.: 719/A z 25.09.1995

Stan obecny

Hotel i restauracja

Historia

Pałac myśliwski z 1822 r
Pałac w Antoninie wybudowano dla Namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego - księcia Antoniego Radziwiłła w latach 1822 - 1824. Projektantem budynku był Karol Fryderyk Schinkl - twórca m.in. zamku w Kórniku. Antoni Radziwiłł, ordynat nieświeski, ołycki, przygodzicki był nie tylko politykiem zaangażowanym w sprawy polskie ale i artystą, malarzem i kompozytorem. Dlatego jego gościem w pałacu w Antoninie bywał młody ale znany już Fryderyk Chopin. Na elewacji pałacu znajduje się tablica która upamiętnia te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy znajduje się pomnik kompozytora. Kolejnym właścicielem pałacu był ks. Ferdynand Radziwiłł - poseł do parlamentu Rzeszy, członek Pruskiej Izby Panów, poseł do sejmu ustawodawczego w 1919 r. i pierwszy prezydent odnowionego po 1 W.Św. Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
W latach 1939-1944 właścicielem pałacu był Adolf Hitler. Podarował mu go w 1939 roku ówczesny właściciel Książe Michał Radziwił. Po zakończeniu wojny mieścił się tu ośrodek kolonijny. Dzięki staraniom Jerzego Waldorffa w latach 1975 ? 1978 budynek został wyremontowany i obecnie znajduje się tu hotel i restauracja.

Opis

Jest to budynek czterokondygnacyjny, stworzony z drewna o konstrukcji ryglowej, usytuowany na planie krzyża greckiego z centralną salą na całej wysokość pałacu. Dookoła sali mieszczą się dwie kondygnacje balkonów. W trzech skrzydłach umieszczono pokoje, a w czwartym klatkę schodową. Na środku sali zbudowano piec z kominkiem ozdobionym okazałymi porożami. Do ośmiobocznego korpusu dostawiono cztery niższe skrzydła wybudowane na planie kwadratu. Na samym szczycie dachu umieszczono widokowy belweder. Wnętrze korpusu głównego zajmuje wielka sala o ozdobnym stropie, wsparta na filarze mieszczącym przewody kominowe.Cały wystrój wnętrza ze scenami polowań podkreśla myśliwski charakter pałacu.

Park

Park z pocz. XIX w. o pow. 12 ha w stylu angielskim, ze stawem i pomnikowymi okazami drzew. Na środku stawu, na wysepce znajduje się symboliczny nagrobek córek Antoniego Radziwiłła.

Inne

Kaplica grobowa Radziwiłłów z 1. poł. XIX w., nr rej.: 906/A z 20.07.1970

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 2 lata i 7 miesięcy temu
Ladny palac mysliwski w Antoninie . niestety ostatni wlasciciel to zwykla s w i m i a ni emi ecka - książe Michał Radziwił. .