Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Bełcz Wielki
2010, zdjęcie Tymoteusz Słowikowski
Miniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz WielkiMiniatura Bełcz Wielki

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6164, 16.357

Bełcz Wielki

Oderbeltsch

Województwo:dolnośląskie
Powiat:górowski
Gmina:Niechlów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, 2 poł. XIX-XX w., nr rej.: 1235/A z 9.11.1991

Stan obecny

Obecnie budowla stoi pusta i niezabezpieczona, ulega powolnej dewastacji. Do otwartego budynku każdy może wejść w wynieść wszystko co mu się spodoba.

Polecamy film : http://www.youtube.com/watch?v=RwF1n4W-BfQ

Historia

Pałac w Bełczu Wielkim został zbudowany około 1910 r. na miejscu starszego klasycystycznego założenia, prawdopodobnie dla Ludwika Durra, będącego właścicielem majątku od 1898 r.
Kolejni właściciele majątku to rodzina Gilka-Botzow, a ostatnimi właścicielami przed II wojną światową była rodzina Moeller. W czasach II wojny światowej należał już do państwa niemieckiego, prawdopodobnie było to związane z wysokimi kosztami utrzymania i zadłużeniem właścicieli. W tym czasie dobra zostały rozparcelowane przez Śląskie Towarzystwo Krajowe.
Po drugiej wojnie światowej obiekt służył oświacie. Na początku mieściła się tu szkoła rolnicza. W latach 70-tych ubiegłego wieku założono tutaj zakład wychowawczy, a następnie ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci upośledzonych umysłowo. Potem po raz kolejny zmieniono formę jego działalności tym razem na ośrodek wychowawczy dla dzieci z zaburzonym zachowaniem, który funkcjonował w pałacu do 1997 r.

Dnia 15 maja 2016 roku spłonął, prawdopodobnie wskutek podpalenia, dach pałacu.

Opis

Pałac barokowy, piętrowy, założony na planie prostokąta, nakryty dachem mansardowym z lukarnami i oknami powiekowymi. Na środku dachu wzniesiono niewielką wieżyczkę nakrytą barokowym, miedzianym hełmem.
W części frontowej znajduje się ryzalit poprzedzony potężnym balkonem wspartym na czterech kolumnach doryckich. Do wejścia prowadzi reprezentacyjny podjazd. W elewacji ogrodowej na poziomie parteru znajduje się taras ze schodami do parku, nakryty daszkiem wspartym na ośmiu kolumnach doryckich.

Park

Do pałacu przylega zaniedbany park ze stawem.

tekst: tymek słowikowski 2010

Inne

Gorzelnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Zdzisław Wasiołka6 lat i 5 miesięcy temu
Dzisiaj rano doszczętnie spłonął dach tego pałacu. Policja nie wyklucza podpalenia.
Cztery miesiące po pożarze a obiekt wygląda jak dzień po. Zero zabezpieczeń, jak mówią okoliczni mieszkańcy właściciel w ogóle się nim nie interesuje. Budynek rozkradany z tego co jeszcze pozostało.
Bogdan Adler5 lat i 7 miesięcy temu
Po 10 mies. od pożaru . Pałac niezabezpieczony , dewastowany . Ubywa boazerii i zachowanych elementów drewnianych ..