Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Podzamcze Piekoszowskie

Tarłów

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:kielecki
Gmina:Piekoszów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny pałacu, nr rej.: A.443 z 1.08.1947 i z 8.05.1971

Stan obecny

Ruiny.

Historia

Pałac z 1645 roku Tarłów. Wzorowany na pałacu biskupów w Kielcach.

Opis

Około 9 km na południe od Chełmiec (licząc wzdłuż obecnego przebiegu dróg) poza zabudowaniami wsi Podzamcze znajdują się malownicze ruiny wspaniałego niegdyś pałacu Tarłów. Wiele tajemnic skrywają jego mury.
Najbardziej tajemniczą osobą związaną z historią tejże budowli pozostaje jej fundator. Wiadomo że Piekoszów i okoliczne ziemie na początku XVII wieku nabyli Tarłowie. Mimo badań archiwalnych przeprowadzonych przez badaczy, do dziś nie udało się rozwiać wątpliwości na temat genezy powstania pałacu. Najbardziej prawdopodobnym fundatorem wydaje się Jan Aleksander Tarło, wojewoda lubelski, a od 1665 roku - sandomierski. Ten dowódca w 1653 roku ożenił się z księżniczką Anną Czartoryską. Być może budowa pałacu była związana z planowanym (powtórnym) małżeństwem i potrzebą godnego przyjęcia nowej żony.
Architektura pałacu piekoszowskiego jest określana jako przejaw procesu przemiany rezydencji obronnej (zamkniętej) w otwartą. Na jej obronny charakter wskazuje usytuowanie na niewielkim wzgórzu, otoczonym przez stawy i mokradła. Na południe od pałacu rozciągał się okazały ogród - park, dziś już nie istniejący.
Siedziba w Piekoszowie pozostawała w rękach Tarłów do 1842 roku i do tego czasu była użytkowana. Po sprzedaży kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Około roku 1850 bądź 1860 pałac spalił się i mimo prób restauracji nigdy nie powrócił do dawnej świetności.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.