Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Czyżów Szlachecki
2009, zdjęcie Beata Osowiec
Miniatura Czyżów SzlacheckiMiniatura Czyżów SzlacheckiMiniatura Czyżów SzlacheckiMiniatura Czyżów SzlacheckiMiniatura Czyżów SzlacheckiMiniatura Czyżów SzlacheckiMiniatura Czyżów Szlachecki

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Czyżów Szlachecki

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):50.8172, 21.8245

Czyżów Szlachecki

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:sandomierski
Gmina:Zawichost
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 333/A z 23.06.1967 oraz 73/A z 20.05.1977 i z 15.04.1985:

Stan obecny

Własność prywatna . Ośrodek wypoczynkowo-tutystyczny.

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi i parafii pochodzą z XIV w. Założycielem wsi był rycerz Wydżga. Wśród dawnych właścicieli wymienia się : Michała z Bogumilcz h. Półkozic, kasztelana sandomierskiego, Wacława Brandysza / Brandysa/ budowniczego tutejszego kościoła. Pierwsza siedziba pałacowa została zniszczona przez najazdy szwedzkie. Drugą siedzibę wybudował w latach 1740- 1751 Aleksander Czyżowski kasztelan , marszałek zasiadający w najwyższych władzach Rzeczypospolitej. Po śmierci w/w z braku męskiego potomstwa dobra te trafiły w posiadanie siostry Aleksandry Czyżowskiej , a dalej do Młodzianowskich herbu . Dąbrowa. W 1786 majątek trafił do Święcickich . Od tej znanej w Sandomierskiem rodziny szlacheckiej w 1796 roku dobra czyżowskie kupił Paweł Olechowski. Kolejnymi właścicielami to Pułgrabscy , Danielewscy , w 1829 pułkownik Wojciech Prendowski. Dobra Czyżowskie pod koniec XIX wieku trafiły w ręce Targowskich dzięki ożenkowi Józefa Targowskiego herbu Rogala z Winiew z Kloetą Descours spadkobierczynią Prendowskich. W r. 1922 dokonano gruntownego remontu pałacu . W czasie wojny i okupacji pałac stał się azylem dla wysiedleńców. Nadejście nowej władzy i dekret o reformie rolnej pozbawia właścicieli majątku. W 1945 pałac był w posiadaniu P. G. R. następnie szkoły . W pałacowych pomieszczeniach miejscowy G. S . urządził magazyny. Urządzono też mieszkania dla lokatorów. W 1983 r użytkownikiem był Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego , który po kilku latach zrezygnował z użytkowania. Na początku lat 90 XX w obiekt przejął rzeszowski oddział A. W. S .P. Od niej to pałac odkupił obecny właściciel pan Bogusław Graboś. W/w przeprowadził remont kapitalny .

Opis

Budynek późnobarokowy, wybudowany na miejscu zamku z XV w. "Fronton pałacu ozdobiony jest rzeźbami nawiązującymi do mitologii greckiej wykonanymi przez jezuickiego rzeźbiarza Tomasza Huttera; w środkowej części fasady bogato zdobiony portal z koroną i herbem szlacheckim Topór" (Wiki). Pałac wcześniej posiadał niższą kondygnację (piwnice), w późniejszym okresie zasypaną. Można było tamtędy przejechać konno pod pałacem. Wewnątrz była także studnia z pompą zaopatrującą pałac w wodę, zamurowana w czasie remontów.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.