Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Roztocznik
2012, zdjęcie adam has
Miniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura RoztocznikMiniatura Roztocznik

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Roztocznik
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

adam hasBogdan AdlerPavel KomárekJoanna Kwoka

Roztocznik

Obersdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Dzierżoniów (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 801/WŁ z 14.05.1981
Park:nr rej.: 862/WŁ z 18.09.1981

Stan obecny

Pałac wystawiony na sprzedaż przez władze powiatu. Sprzedany w prywatne ręce w 2012r. Ma tu powstać Ośrodek Opiekuńczy dla seniorów ...

Historia

Obecny pałac powstał w końcu XVIIIw., gdy wieś należała do rodu von Seher-Thoss. Zawiera w sobie pozostałości murów renesansowego dworu z XVI w. Kostium neobarokowy jest zasługą rodu von Seidlitz-Sandreczki, który przebudował pałac ok. 1910r. Ostatnim właścicielem był major Adolf graf von Seidlitz-Sandreczki. W czasie wojny ukryto w pałacu zbiory Archiwum Państwowego z Wrocławia. Po wojnie pałac pełnił głównie rolę szkoły ? w 1993 roku przeszedł poważny remont przywracający mu dawną świetność. Należał wtedy do Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa.

Opis

Neobarokowa rezydencja z 2 poł. XIX w. Pałac dwuskrzydłowy i dwukondygnacyjny, zbudowany na planie litery \"L\". Zwartą, masywną bryłę pałacu kryje dach mansardowy z lukarnami. Budynek jest podpiwniczony oraz posiada użytkowe poddasze. Do wejścia prowadzi symetryczny, owalny podjazd.
Fasada posiada jedenaście osi i zdobienia w postaci lizen w wielkim porządku. Wyodrębnia się ryzalit zwieńczony trójkątnym tympanonem. Ponad głównym wejściem znajduje się balkon ze zdobioną balustradą, a powyżej, kartusz herbowy z labrami i trzymaczami w postaci dwóch żołnierzy. Elewacje pałącu są zdobione narożnym boniowaniem oraz rozbudowanym gzymsem koronującym.

Na osi fasady znajduje się główne wejście do pałacu, prowadzące do dużego hallu, zdobionego przez dwie arkady wsparte na filarze. Wnętrza zachowały neobarokowe sztukaterie z motywami rocaille i girland roślinnych. Dawny główny salon istnieje na piętrze, na osi skrzydła, jest bogato zdobiony lizenami, girlandami i owalnymi medalionami. Dekoracja obejmuje ściany i sufit pomieszczenia, dodatkowo w narożach mieszczą się nisze, w których dawniej stały rzeźby. Stiuki odrestaurowano w delikatnych barwach, odtworzono marmoryzowanie oraz plafon zdobiony freskiem przedstawiającym roztańczone dzieci.

Park

Park krajobrazowy o pow. 6,5 ha, ze stawem oraz zachowanym częściowo układem ścieżek i starodrzewiem. W parku istnieje współczesny budynek dawnego internatu.

Inne

Zachowane kuźnia i wozownia.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.