Skatalogowanych zabytków: 11145
Zarejestruj się
Miniatura Bodzentyn
Zdjęcie A. Łuczyński 2008
Miniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura Bodzentyn

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9423, 20.9517

Bodzentyn

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:kielecki
Gmina:Bodzentyn
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruina zamku z dziedzińcem, nr rej.: A.217/1-4 z 15.02.1967 i z 17.02.1957

Stan obecny

Obecnie zamek zachowany w formie trwałej ruiny składającej się z trzech części.

Historia

Ruiny zamku biskupów krakowskich wznoszą się malowniczo na cyplu rzeki, na skraju miasta. Zamek został częściowo rozpoznany w wyniku badań architektoniczno archeologicznych prowadzonych w latach 60 tych XX wieku. Rodowód zamku znamy z przekazów Jana Długosza. Według niego zamek został wniesiony w formie obronnej rezydencji w II połowie XIV wieku staraniem biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska. Zamek pełnił również funkcję ośrodka administracyjnego dóbr biskupich.
Z roku 1420 pochodzi następny dokument pisany potwierdzający istnienie zamku. Wymienia się w nim cieślę prowadzącego prace budowlane przy tutejszej wieży. W wiekach późniejszych zamek przechodził liczne przebudowy oraz modernizacje przeprowadzane z inicjatywy kolejnych biskupów krakowskich nim władających: Fryderyka Jagiellończyka, Jana Konarskiego, Piotra Tomickiego, Jana Małachowskiego. Zamek pełnił pierwotne funkcje rezydencjonalne do II połowy XVIII wieku.
W roku 1797 został przejęty przez władze austriackie, które przeznaczyły go na spichlerz oraz szpital wojskowy. Po opuszczeniu zamku w roku 1815 ten zaczął popadać w ruinę. Najstarsze rozpoznane relikty pochodzą z XV wieku. Założenie składało się wtedy z muru obwodowego oraz z budynku pałacowego zlokalizowanego przy północnej kurtynie. Na przełom XV i XVI wieku przypada budowa trójkondygnacyjnego skrzydła mieszkalnego z wieżą zlokalizowanego przy wschodnim odcinku muru obwodowego. WXVII wieku nastąpiła przebudowa zamku nadająca mu formę manierystyczno barokowej rezydencji pałacowej. W tym czasie zbudowano południowe skrzydło mieszkalne wyposażone w sień oraz w bramę. Dziedziniec zdobiony kolumnami oraz pilastrami został połączony z przedzamczem wjazdem przez most na filarach oraz bramą wykonaną z różowego piaskowca.
Z Bodzentyna pochodzili biskupi krakowscy Franciszek Krasiński i Jakub Zadzik oraz malarz Józef Szermetowski (1833-1876).
Najnowsze zdjęcie: Monika Kapela.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.