Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się

Bałtów

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:ostrowiecki
Gmina:Bałtów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowo-parkowy, XVIII-XIX w., nr rej.: 739 z 9.04.1972
Park:nr rej.: 743 20.12.1957

Stan obecny

Obecnie Pałac powrócił w ręce rodziny Druckich-Lubeckich, którzy planują remont z przeznaczeniem na dom kultury

Historia

Pałac z końca XIX w.
Wieś Bałtów dość wcześnie stała się miasteczkiem. Już pod koniec XVII w. wybudowano tu murowany kościół. Należała kolejno do Ossolińskich, Małachowskich i Chomętowskich, którzy wznieśli tu pierwotny pałac. W 1827 r. miejscowość miała 52 domy z 399 mieszkańcami, a w 1880 r. - 47 domów z 493 mieszkańcami; należała do gminy Pętkowice. Majątek w tym czasie liczył 1343 morgi, poza tym 520 mórg znajdowało się w rękach włościan. Obecny pałac zbudowano pod koniec XIX w dla książąt Druckich ? Lubeckich, jako budynek trzypiętrowy.
W czasie okupacji Niemcy wywieźli z pałacu wiele cennych przedmiotów, a w sierpniu 1944 r. wyrzucili rodzinę Lubeckich i zakwaterowali w nim 300 ? osobowy batalion.
W styczniu 1945 r. w budynku ulokowali się żołnierze sowieccy, którzy dla rozrywki strzelali do luster i rzeźb. W połowie 1945 roku pałac wraz z dobrami bałtowskimi przejęło państwo. W rezydencji urządzono składnicę mienia podworskiego, do której zwożono zabytki ruchome z siedzib ziemiańskich z terenu powiatu iłżeckiego.
Władze powiatowe miały ambicje otwarcia w pałacu muzeum terenowego. Przez kilka miesięcy 1945 r. w budynku mieścił się posterunek Milicji Obywatelskiej.
W latach 1945 ? 1949 działała w niej dwuletnia Żeńska Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego, potem szkoła rolnicza, następnie od stycznia do lipca 1951 roku Szkoła Praktyków i Specjalistów. W 1951 roku w obiekcie ulokowano Państwowe Liceum Rolnicze. W połowie lat osiemdziesiątych pałac Lubeckich opustoszał. Przez szereg lat użytkowana niezgodnie z przeznaczeniem, pozbawiony należytej opieki oraz konserwacji, powoli lecz nieuchronnie podupadał i niszczał.

Najnowsze zdjęcia nadesłał p. Mirosław Szewczuk. Dziękujemy!

Opis

Budynek piętrowy z ryzalitem środkowym.

tekst: Rafał Terker 2011

Park

Park o pow. niecałego 1 ha. Położony jest w malowniczej, górzystej okolicy, w której już w XIX w. wiedziano o istnieniu pokładów marmuru, kamienia wapiennego, rudy żelaznej i glinki garncarskiej.

Inne

Kaplica, nr rej.: 213 z 4.10.1956

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.