Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Przewodziszowice
Zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura PrzewodziszowiceMiniatura PrzewodziszowiceMiniatura PrzewodziszowiceMiniatura PrzewodziszowiceMiniatura PrzewodziszowiceMiniatura PrzewodziszowiceMiniatura PrzewodziszowiceMiniatura PrzewodziszowiceMiniatura PrzewodziszowiceMiniatura Przewodziszowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.6447, 19.3948

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerRadosław SroczyńskiJerzy MrozekWaldemar Potulny

Przewodziszowice

Województwo:śląskie
Powiat:myszkowski
Gmina:Żarki
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:427/60 z 18.03.1960 oraz 120/76/A z 1.03.1978

Stan obecny

Ruiny.

Historia

Zamek z XIV w.
Strażnica została zbudowana w pierwszej połowie XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Wraz ze strażnicami w Suliszowicach i Lutowcu a może i zamkiem w Ostrężniku stanowiła doskonały system obronny ówczesnego państwa Polskiego. Być może jednak ich historia była całkiem inna i strażnice te były zbudowane przez księcia opolskiego Władysława przeciw państwu polskiemu - wśród historyków nie ma jednomyślności w tej kwestii. Wiadomo jednak że strażnica została opuszczona już za czasów Władysława i przekazana w prywatne ręce. W latach 1426-54 należała do Mikołaka Kornicza.

Opis

Obiekt zlokalizowany jest w lesie zdala od cywilizacji i robi niesamowite wrażenie. Po półkilometrowym marszu leśną ścieżką pojawia się nagle polana z potężną skałą a na niej fragmenty kamiennej ściany. Jest to pozostałość strażnicy w postaci wieży mieszkalno - obronnej i być może dostawionego do niej budynku. Warownia składała się z części górnej, murowanej i dolnej z budynkami drewnianymi. Zachował się fragment murów wieży oraz resztki fosy. Mur wyrównuje pion skały, zwiększając powierzchnię podstawy wieży. Wejście do niej prowadziło drabiną o wysokości 15 m. Zamek górny posiadał powierzchnię ok. 125 m2 i mógł być opasany przez mur obronny, tworząc tam dziedziniec. Część dolna była podzielona jakby na 3 części - majdany gospodarcze, chronione palisadą o dł. ok. 300 m z wjazdem od północy. Kawałek dalej znajduje się kuta w litej skale studnia, będąca od dawna celem poszukiwaczy skarbów.

Inne

Opis i historia pochodzą że strony https://zamki.res.pl, dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.