Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Sosnowiec  Sielec
2010, zdjęcie Paweł Bednarek
Miniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  SielecMiniatura Sosnowiec  Sielec

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sosnowiec  Sielec
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Sosnowiec Sielec

Województwo:śląskie
Powiat i gmina:Sosnowiec
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XVII-XIX w., nr rej.: A-15/60 z 23.02.1980

Stan obecny

W zamku znajduje się obecnie Sosnowieckie Centrum Sztuki.

Historia

Zamek Sielecki z XVII w.
Ciekawymi dokumentami pozwalającymi poznać dzieje zamku są zachowane inwentarze z 1665 i 1719 r. Opisują one nie tylko ówczesny zamek ale i cały majątek.
W 1824 r. zamek uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru, który rozprzestrzenił się w skrzydle południowym. Ówczesny właściciel, książę Ludwik Anhalt Coeten von Pless, dokonał jego odbudowy. Jaki był zakres tych prac dzisiaj nie wiemy.
W 1856 r. dobra sieleckie nabył hr. Andrzej Renard, który przeznaczył je dla syna Jana. W poł. XIX w. na zlecenie Renarda dokonano przebudowy zamku. Zburzono wtedy skrzydło wschodnie z bramą wjazdową, wybudowano nowe wieże flankujące zamkowe skrzydła, tym samym upodobniono zamek do pałacu. Zasypano fosy i przekształcono istniejący ogród w park w stylu angielskim. Była to największa przebudowa zamku.

Opis

Zamek Sielecki jest zamkiem nizinnym, regularnym, posiadającym w narożach i w ciągu bocznych skrzydeł wieże. Jego obronność podkreślały: usytuowanie w pobliżu rzeki na podmokłym terenie oraz otaczająca go w przeszłości fosa. Dodatkowym elementem nowożytnego systemu obrony były, znajdujące się do dziś w zamkowych murach, strzelnice kluczowe. W przeszłości zamek był obiektem cztero skrzydłowym z wewnętrznym dziedzińcem, do którego wjazd prowadził przez most zwodzony i bramę znajdującą się w skrzydle wschodnim.

Park

Park.

Inne

Autorem zdjęcia z 2017r jest RobertWKapturze,. Częsciowy opis i zdjęcie archialne pochodzi ze strony zameksielski.pl
dodał jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 7 miesięcy temu
Zamek Sielecki podobnie jak Palac Schöna oferuje wiele wydarzen kulturalnych...mazna tu natrafic na wernisaze mlodych ale i uznanych artystow ( malarstwo, grafika, rzezba)...koncerty..nawet operowe..ale i spektakularne wystepy taneczne. I tu czesto bywam :)...