Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Siemianowice Śląskie - Michałkowice
Pałac Rheinbabenów, zdjęcie Radosław Sroczyński
Miniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - MichałkowiceMiniatura Siemianowice Śląskie - Michałkowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.3175, 19.004

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiMarek KujawaJerzy MrozekGREGORIUS ...

Siemianowice Śląskie - Michałkowice

Siemianowitz - Michalkowitz

Województwo:śląskie
Powiat i gmina:Siemianowice Śląskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, 1870, XIX/XX w., nr rej.: A/1661/95 z 20.06.1995

Stan obecny

Siemianowickie Centrum Kultury. W budynku mieści się sala lustrzana na 130 osób, oranżeria oraz kilka mniejszych pomieszczeń, w których znajdują się pracownie artystyczne. Głównym zadaniem placówki jest organizowanie i popularyzowanie zajęć dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w sekcjach artystycznych, edukacyjnych i sportowych we wszystkich obiektach SCK. Ponadto odbywają się tutaj koncerty, konferencje oraz imprezy okolicznościowe. W salach są organizowane liczne imprezy o charakterze kulturalnym.

Historia

Pałac /ul. Oświęcimska/ z 1870 r.

Na początku dwór był własnością rodu Mieroszewskich. Był głównie zbudowany z drewna, z wyjątkiem murowanych fundamentów, jednak od XVI w. był on wzmacniany poprzez budowanie murowanych pięter o kształtach kwadratu lub prostokąta, dobudowywanie parkanu oraz wieży wznoszącej się nad wrotami. W 1741 r. ostatni przedstawiciel rodu Mieroszewskich ? Jan Krzysztof wydał swoją córkę za niemieckiego podporucznika z rodu Schwellengröbel. Michałkowice przeszły pod władanie rodu Schwellengröbel, a następnie Rheinbabenów. Ród Rheinbabenów zmienił styl architektoniczny pałacu na neogotycki. Po II wojnie światowej właścicielem \\\\\\\\\\\\\\\"Zameczku\\\\\\\\\\\\\\\" stała się kopalnia \\\\\\\\\\\\\\\"Michał\\\\\\\\\\\\\\\", która przekształciła go w Zakładowy Dom Kultury. Obecnie pałac podlega kopalni \\\\\\\\\\\\\\\"Siemianowice\\\\\\\\\\\\\\\", mieści się w nim Klub Technika, a w salach są organizowane liczne imprezy o charakterze kulturalnym.

Po pierwszej połowie XIX w. Michałkowicki \\\\\\\\\\\\\\\"Zameczek\\\\\\\\\\\\\\\" został przebudowany, a łączna powierzchnia wynosiła 831 m?, na co składały się: taras 115 m?, ogród zimowy 170 m? oraz budynek 546 m?. Łączny korpus zespołu wynosi 6950 m?, na co składały się: taras 250 m?, ogród zimowy 700 m? oraz budynek 6000 m?.
Pałac był otoczony przez rozległy park (obecnie park Górnik) leżący nad stawem. W parku znajdowały się również zadrzewienia specjalnie przeznaczone do wypoczynku, które łączyły w sobie naturalny krajobraz z obrazem szybów górniczych. Zespół zamkowy a dokładniej ogród posiadał własne alpinarium, ogród zimowy, dekoracyjne pnącza, altany i kaskady.

Park

Park, obecnie miejski.

Inne

Oranżeria.
Dom ogrodnika ?Zameczek?, nr rej.: A/1379/88 z 5.11.1988 - Położenie (współrzędne GPS): 50.31392,19.00425.

Autorem zdjęcia z 2017r jest Robert W Kapturze, dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i miesiąc temu
Palac Rheinbabenow w Michalkowicach byl czesto tlem filmow tamtej epoki, a zwlaszcza owa sliczna oranzeria, ktora stanowila kulisy np. jednej ze scen filmu Kazimierza Kutza "Sol ziemi czarnej"..Warto dodac, ze palac ten zwany w Michalkowicach "zameczkiem" zostal w ubieglym roku odrestaurowany. Notabene drugi budynek w tym samym parku oddalony od palacu o jakies 300 metrow a przypominajacy w istocie maly zameczek i rowniez bedacy wowczas posiadloscia Rheinbabenow to tzw. "Dom lesniczego i ogrodnika" wzniesiony w roku 1906 a mieszczacy wowczas w sobie dwa mieszkania dla sluzby palacowej...