Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Zebrzydowice
zdjęcie M.K. Cholewa 2009
Miniatura ZebrzydowiceMiniatura ZebrzydowiceMiniatura ZebrzydowiceMiniatura Zebrzydowice

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Zebrzydowice

Seibersdorf

Województwo:śląskie
Powiat:cieszyński
Gmina:Zebrzydowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac Larischów, nr rej.: 371/53 12.01.1953 oraz 202/60 z 2.03.1960

Historia

Pałac z 1760 roku, powstały z gruntownej przebudowy dworu, dla Jana Chrzciciela de Mattencloit. Powiększony w XIX w. o skrzydło boczne. Zniszczony w czasie działań wojennych, odbudowany po 1960 roku. - W XVI w. majątek należał do Liszków, w 1663 roku wymieniany jako dwór.

Opis

Budynek późnobarokowy, wzniesiony na rzucie litery L (pierwotnie prostokąta), piętrowy, częściowo podpiwniczony. Układ wnętrz parteru dwutraktowy, natomiast piętra trzytraktowy. Dwubiegowa klatka schodowa, korytarz łączący korpus pałacu ze skrzydłem. Na zewnątrz częściowo oszkarpowany, narożniki piętra zaokrąglone. Kondygnacje rozdzielone gzymsem i lizenami. Wejście zamknięte łukiem segmentowym. Ryzalit przewyższający nieznacznie elewację na piętrze ujęty parami pilastrów, zwieńczony trójkątnym przyczółkiem. W przyczółku tarcza z herbami rodzin de Mattencloit i von Bess, z napisem dotyczącym fundatora i data 1760 rok. Dach mansardowy z wystawkami, kryty dachówką.

Park

Pozostałości parku z XVIII w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...rok i 8 miesięcy temu
W palacu mieszcza sie obecnie : biblioteka publiczna, osrodek kultury, centrum informacji jak i mala nastrojowa restauracja. Zdjecie czarno-biale, ktore zamiescilem ukazuje palac w latach trzydziestych ubieglego stulecia...