Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Włodowice

Waldowitz

Województwo:śląskie
Powiat:zawierciański
Gmina:Włodowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:pozostałości parku pałacowego, nr rej.: 791/67 z 17.06.1967

Stan obecny

W ruinie.

Historia

W drugiej połowie XVII wieku, na miejscu modrzewiowego dworu, który spłonął podczas potopu szwedzkiego kasztelan krakowski Stanisław Warszycki wzniósł, w stylu polskiego baroku pałac. Była to piętrowa budowla zwieńczona spadzistym dachem, krytym gontem.Do ogrodu prowadziły drewniane, kolebkowe drzwi z XVIII wieku natomiast do sieni oraz do przedsionka miały półkoliste zwieńczenia.
Pałac posiadał piwnice złożone z dwóch komór, pomiędzy którymi było pomieszczenie sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Na piętrze, nad sienią o półkolistych arkadach na obrzeżach znajdował się salon. Komnaty pałacu były zdobione malowidłami al. Fresco i drogocennymi makatami, a okna na piętrze posiadały profilowane uszate obramienia. Na pamiątkę pobytu Króla Jana III Sobieskiego (26 lipca 1683 r.) w pałacu istniały trzy pokoje królewskie.
W jednym z nich znajdował się piec obłożony kaflami przedstawiającymi króla na koniu. Ponadto 12 marca 1734 r. zmierzając do Częstochowy, w pałacu nocował August III Sas. W 1870r. we Włodowicach osiadł Michał Poleski i to dzięki niemu Włodowice zyskały nazwę ?Aten Olkuskich?.
Poleski w pałacu urządził bibliotekę liczącą przeszło 10 tysięcy tomów i archiwów starych cennych dokumentów oraz kolekcję minerałów i okazów flory. Założył prywatną wyższą szkołę ogrodniczą, a przy niej laboratorium. Chcąc zapoznać się z kolekcją minerałów i okazami paleontologicznymi do pałacu licznie przybywali profesorowie z różnych krajów.

Park

Pozostałości parku pałacowego z XVIII w.

Inne

Stan z 10.03.2019

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 10 miesięcy temu
W tym roku ruiny jeszcze stoja choc w niektore miejsca lepiej juz nie wchodzic..