Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.3079, 19.0272

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiKrzysztof UlkaGREGORIUS ...Andrzej Szymański

Siemianowice Śląskie

Siemianowitz

Województwo:śląskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 2 poł. XIX-XX w., nr rej.: A-1289/82 z 19.04.1982:
Obiekt:pałac, nr rej.: R.9/46 z 4.12.1946

Historia

Budowę pałacu zapoczątkował w XVII wieku ród Mieroszewskich herbu Ślepowron, którzy byli właścicielami miejscowych dóbr od co najmniej XVI wieku. Z czasów Mieroszewskich pochodzi najstarsza barokowa część pałacu nakryta łamanym "dachem polskim". Dobra w skład których wchodził pałac zostały sprzedane w 1692 roku przez Stanisława Mieroszewskiego i stały się własnością Bogusława Hunter von Gradon, który następnie w 1718 roku sprzedał pałac Julianie Maksymilianie Coob von Neyding, po śmierci której odziedziczył go jej syn Karol Henckel von Donnersmarck. Jednak jako stałą rezydencję rodu wybrał go dopiero jego syn Łazarz Henckel von Donnersmarck. Niedługo później, w latach 1778-1789 pałac został rozbudowany[2] poprzez dobudowanie do skrzydła północnego Mieroszewskich nowego skrzydła od zachodu.

W czasie wojen napoleońskich (IV koalicja antyfrancuska) w 1807 r. pałac został splądrowany. Niedługo później około 1830 roku nastąpiła kolejna przebudowa, podczas której przebudowano kaplicę i elewacje[3] oraz połączono północne barokowe skrzydło Mieroszewskich z nowym skrzydłem w stylu klasycystycznym od wschodu, w które wtopiono wcześniejszą wieżę bramną. W skład kompleksu pałacowego wchodziły także dwie oficyny, brama i dwa budynki gospodarcze. Założenie otaczał park. Około 1850 roku do korpusu głównego dostawiono oficynę południową (rozebraną w 1934 roku[4]), a w 2 poł. XIX w. zmieniono m.in. klatkę schodową[5]. Pod koniec XIX wieku Donnersmarckowie sprzedali zespół pałacowy.

W XX wieku pałac często zmieniał właścicieli. W latach 1921-1926 zespół pałacowy zmodernizowano. Jego ostatnim prominentnym lokatorem w latach 1926-1932 był Józef Kiedroń - b. minister w rządzie Władysława Grabskiego, gdy pełnił funkcję dyrektora Górnośląskich Zjednoczonych Hut Królewska i Laura.

W 1990 roku został przejęty przez władze miejskie od kopalni "Siemianowice". W 2005 roku z bonifikatą kupiła go firma Silesia sp. z o.o. i opracowała plan adaptacji na hotel autorstwa inż. arch. Kazimierza Stamirowskiego z Siemianowic. W 2009 roku pałac zaczęto częściowo remontować. W 2011 roku pałac kupił firma Prestige Residences z Katowic.

Park

Park.

Inne

2 oficyny, budynek bramny.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Zdzisław Wasiołka11 lat i 2 miesiące temu
Najnowsza historia tego pałacu nie wygląda zbyt obiecująco http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,13185399,Miasto_nie_wymagalo_od_inwestora__wiec_palac_dalej.html
GREGORIUS ...2 lata i 9 miesięcy temu
Tym razem palac wspanialego rodu Donnersmarckow w Siemianowicach Slaskich... Zapewne nie tak imponujacy jak "Maly Wersal" w Swierklancu lub palac w Reptach albo w Krowiarkach ale rowniez interesujacy. W roku 2018 miasto otrzymalo dotacje unijne w wysokosci prawie 20 milionow euro no i prace remontowe ruszyly z wielkim rozmachem. Juz w dwa lata pozniej mozna bylo nacieszyc oko nowym odrestaurowanym wizerunkiem calego obiektu. W rzeczy jednak samej sporo pomieszczen jest jeszcze nadal w stanie surowym. Tu i tam udalo mi sie zrobic zdjecie przez "dziurke od klucza" choc ich nie zamiescilem i widac jeszcze nagie skute mury i nic poza tym. Zrezygnowano rowniez ...a szkoda... z czesci zewnetrzej sztukaterii elewacyjnej widocznej jeszcze na moim zdjeciu sprzed 5 lat, gdy palac byl jeszcze upadajaca i zamurowana ruina...Obecnie w srodkowej czesci budynku "usadowil sie" Rzemieslniczy Browar Palacowy ( jak sie zowie ) oferujac tradycyjnie warzone piwo z zachowaniem nawet Bawarskiego Prawa Czystosci z roku 1516. W planach ma powstac tam reprezentacyjna restauracja i kawiarnia. Caly zas palac ma zostac przeznaczony najogolniej rzecz ujmujac ( bo slyszalem juz kilka wersji ) na dzialalnosc kulturalna...