Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Rybnik
M. E. Wojciechowscy
Miniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura RybnikMiniatura Rybnik

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Kamil BrolikTomek MalikGREGORIUS ...Jarosław Bochyński

Rybnik

Województwo:śląskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Historia

Pałac z końca XVII w. należący do Antoniego Wengierskiego. W latach 1776-1778 dobudowano skrzydło boczne z arkadami na parterze. W 1788 roku rozpoczęto przebudowę - zburzona została XVII-wieczna środkowa część; wybudowano nowy korpus wg projektu Franciszka Ilgnera. W latach 1904-1907 przeprowadzono prace restauracyjne. - W 1788 roku Wengierski sprzedał majątek królowi Prus Fryderykowi Wilhelmowi II. Po zakończeniu przebudowy pałac przeznaczono na dom inwalidów dla pruskiej armii. Po epidemii tyfusu w latach 1846-1847, w pałacu urządzono sierociniec.

Opis

Budynek barokowo-klasycystyczny, trzykondygnacyjny, wzniesiony na planie podkowy, korpus ma dwa piętra, oraz dwa skrzydła boczne z jednym piętrem.

Inne

Zamek w Rybniku to dawny zamek piastowski polozony w Srodmiesciu, na Placu Kopernika. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1327 roku. Choc trudno ustalic kiedy powstal zamek rybnicki, to na podstawie samych badan archeologicznych stwierdzic mozna, iz zbudowany zostal pod koniec XIII wieku. Jednak uwaza sie, ze juz w XII wieku istnial w tym miejscu drewniany grod obronny.

W latach 1223-1228 zamek byl siedziba Zakonu Siostr Norbetanek, ktore prowadzily w nim szkole. W okresie rozbicia dzielnicowego Rybnik znalazl sie pod panowaniem... najpierw ksiestwa opolskiego, pozniej raciborskiego. Zamek w tym okresie pelnil funkcje typowo obronna z otaczajacymi go walami ziemnymi i stawami. W XV wieku Rybnik zostal stolica wydzielonego panstwa rybnickiego, dlatego tez zamek zostal przebudowany na rezydencje Waclawa III Rybnickiego.

Niestety Waclaw III utracil w roku 1473 Rybnik, a zmieniajacy sie po nim nowi wlasciciele nie dbali o rozwoj Rybnika, czego efektem bylo stopniowe popadanie gotyckiego zamku w ruine. W wieku XVII zamek zostal gruntownie przebudowany na dwupietrowa masywna rezydencje palacowa, z tylu natomiast posiadal wieze rozebrana okolo XVIII wieku.

Kolejnymi wlascicielami Rybnika zostali hrabiowie Wegierscy, ktorzy dobudowali w XVIII wieku dwa boczne skrzydla przylegajace do glownego gmachu obiektu. W roku 1788 panstwo rybnickie zakupil krol pruski Fryderyk Wilhelm II, ktory przeznaczyc caly zamek na przytulek dla zolnierzy. W miejscu rozebranego obiektu wybudowano nowy zamek z przeznaczeniem na "Dom Inwalidow". Gmach zostal przebudowany wedlug projektu Fryderyka Ilngera uzyskujac obecna poznobarokowo-klasycystyczna forme architektoniczna. Od roku 1842 w gmachu swoja siedzibe mial sad Grodzki. Obecnie to siedziba Sadu Rejonowego w Rybniku. Nie udalo mi sie jak narazie wejsc do srodka pod zadnym pozorem :)...

Tekst : Gregorius Zrodlo : Urzad Miasta Rybnik

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 11 miesięcy temu
Samego zamku, a wiec obecnie gmachu Sadu Rejonowego nie mozna rzecz jasna zwiedzic...chyba, ze ma sie wezwanie do sadu :), ale fragmenty sredniowiecznej warowni, ktore odkryto podczas badan archeologicznych mozna podziwiac na zamkowym dziedzincu...