Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Pilica
2009, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura PilicaMiniatura Pilica

Lokalizacja

Pilica

Województwo:śląskie
Powiat:zawierciański
Gmina:Pilica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX w., nr rej.: 1603/95 (101/7/61) z 22.05.1961
Park:nr rej.: 111-2-18/49 z 8.11.1949

Stan obecny

Zakład Wychowawczy.
Od 1985 r. trwają badania archeologiczne i remont.

Historia

Pałac został wzniesiony na ruinach wcześniejszego zamku przez Wojciecha Padniewskiego, który z zamku w Smoleniu przeniósł się do Pilicy około 1610 roku. Budowę kontynuował kolejny właściciel, Jerzy Zbaraski. Z jego inicjatywy w pierwszej poł. XVII w. powstał budynek w stylu włoskiej willi.
Kolejnym właścicielem Pilicy był Konstanty Wiśniowiecki ,a od 1636 r.- Stanisław Warszycki. Warszycki w 1651 r. otoczył pałac potężnymi fortyfikacjami bastionowymi na planie prostokąta, w narożach umieszczono cztery bastiony, które podobnie jak wały ziemne oblicowane zostały kamiennym murem.
Fortyfikację otaczała fosa. Pierwotny wjazd na teren pałacu i fortyfikacji znajdował się po stronie przeciwnej do dzisiejszego powstałego w wyniku budowy parku.
W 1655 r. fortyfikację razem z willą zdobyli Szwedzi, ale Warszycki wkrótce ją odbił.
Kolejna właścicielka Maria Sobieska, żona króla Jana III rozpoczęła przebudowę pałacu, którą kontynuował jej bratanek Teodor Wessel- założył 10-hektarowy park w stylu francuskim. Kolejnych przeróbek dokonał w 1853 r. Christian August Moes.
W 1876 r. Leon Epstein obłożył część fortyfikacji wykładzinami z cegły i ozdobił wieżyczkami. W latach 1906-1945 pałac należał do rodziny Arkuszewskich. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Po wojnie mieścił się tu dom dziecka, a w latach 1957-1985 Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy.

Opis

Budynek neorenesansowy.

Park

Park.

Inne

Dwie oficyny i stróżówka. Fortyfikacje z końca XVII w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.