Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Cezary LechowskiGREGORIUS ...

Orzesze - Woszczyce

Dzielnica:Woszczyce
Województwo:śląskie
Powiat:mikołowski
Gmina:Orzesze
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 729/66 z 15.06.1966

Stan obecny

Dwór Szczepańskich znajduje się w odrestaurowanym dworku z XVI wieku a w swojej ofercie posiada winiarnię i designerskie wnętrza. Komfortowe oraz przytulne pokoje zaprojektowane są w indywidualnym stylu oraz wyposażone w darmowe WiFi, z którego mogą swobodnie korzystać wszyscy Goście obiektu i telewizję z dostępem do kanałów satelitarnych.

Urozmaicone śniadanie w postaci obfitego szwedzkiego stołu podawane jest Gościom każdego dnia w luksusowej restauracji, która specjalizuje się w klasycznych potrawach kuchni polskiej oraz europejskiej. Hotelowy bar udostępnia całą gamę win.

Historia

Dwór Szczepańskich. W początkach XVI wieku Woszczyce stanowiły własność Franciszka Woszczyckiego. Był on synem bogatego właściciela ziemskiego- Jana Woszczyckiego oraz zięciem kuźnika Wojciecha Nyki, właściciela Starej Kuźnicy nad rzeką Kłodnicą. Wraz z narodzinami syna Macieja, Jan Woszczycki podjął decyzję o wybudowaniu nowego folwarku opodal kościoła. W ten sposób niecałe 100 metrów od zabudowań kościelnych powstał drewniany budynek, będący dziś siedzibą hotelu. Jak podają źródła Jan Woszczycki po śmierci pierwszej żony ożenił się z Elską z którą miał dwóch synów: Mikołaja i Fryderyka oraz kilka córek.
Od pana ziemi pszczyńskiej, Jana Turze na Pszczynie uzyskał dnia 11 kwietnia 1533 roku prawa zwierzchnie do wsi Woszczyce. Od tej chwili prawa należały do panów na Pszczynie.
Pałac z 2 poł. XIX w.

Opis

Budynek o cechach barokowych, parterowy, z dachem mansardowym, z naczółkami.

Park

Park dworski z XIX w. o pow. 1,6 ha.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...rok i 5 miesięcy temu
Dwor sprawial wrazenie opuszczonego, pomijajac, ze byl zamkniety, choc hotelowy szyld nadal widnieje na budynku...