Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Nieznanice
zdjęcie Małgosia Czyżewska 2010
Miniatura Nieznanice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Nieznanice
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiJerzy Mrozek

Nieznanice

Województwo:śląskie
Powiat:częstochowski
Gmina:Kłomnice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z pocz. XX w., nr rej.: 467/89 z 19.10.1989

Stan obecny

Obiekt dostępny. Hotel i restauracja.

Historia

Majątek w Nieznanicach ma swoją historię. Pierwsze wzmianki o Nieznanicach pochodzą z XVI wieku. Posiadłość przechodziła przez ręce wielu rodzin, aż w drugiej połowie XIX wieku odziedziczył ją Leon Wuensche - Polak niemieckiego pochodzenia. Jego syn Aureliusz zbudował w okresie I wojny światowej swoją nową siedzibę -
modernistyczną budowę z elementami pseudo renesansowymi. Rodzina Wuensche dobrze gospodarowała na tej ziemi, hodując głównie nasiona buraka pastewnego. Była wysoko ceniona przez okoliczną ludność, szczególnie za pomoc partyzantom w okresie wojennym. W 1946 roku w wyniku reformy rolnej majątek ten przejął skarb Państwa. Utworzono tu gospodarstwo rolne, które z czasem przekształciło się w firmę "Hodowla Roślin Nieznanice" sp. z o.o. W budynku pałacowym mieściła się siedziba firmy, przedszkole, stołówka i świetlica .W 1989 roku w związku z planowanymi niezbędnymi pracami remontowymi - konserwator zabytków wpisał całą nieruchomość do rejestru zabytków województwa częstochowskiego. Po wydzieleniu działki 3,5 ha z budynkiem pałacowym i zabytkowym parkiem w 1997 roku nowymi właścicielami zostało małżeństwo polsko-francuskie Elżbieta Lubert i Gerard Weydmann, które przybywając z południa Francji osiedliło się w Nieznanicach. Wkrótce powstał projekt gruntownego remontu budynku, uporządkowania parku i zaadaptowania całości na działalność turystyczną i gastronomiczną. Rodzina Wuensche, rok 1920Biorąc pod uwagę ogrom przedsięwzięcia, podzielono plan na dwa etapy - część parterowa przeznaczona na restaurację została inaugurowana w czerwcu 1998 roku, a pokoje gościnne były oddawane stopniowo do użytku do końca 2000 roku. Dalszym etapem była renowacja elewacji pałacu, a także całkowite uporządkowanie otaczającej przestrzeni.

Opis

Pałac w Nieznanicach zaprojektowano jako eklektyczną budowlę, nawiązującą do stylów historycznych i secesji. Budynek ma trzy kondygnacje, kryty jest dachem mansardowym z lukarnami. W elewacji frontowej wyróżnia się trójosiowy ryzalit, zwieńczony zaokrąglonym szczytem. Od strony parku wznosi się wieża na rzucie kwadratu, która w wyższej partii przyjmuje formę wielokąta z ostrosłupowym hełmem. Ciekawym elementem pałacu jest zachowana w całości stolarka, tj. okna i drzwi, schody, antresola oraz zabytkowy kominek w sali kominkowej.

Park

Pałac otoczony jest 3,5 ha parkiem, w którym zaobserwować można ciekawe okazy ptactwa. Jego ozdobą jest staw oraz nowo powstały ogród japoński z fontanną i oczkiem wodnym.

Inne

Opis i zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony: http://www.nieznanice.pl/115,121,historia.html dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.